5.00 / 1 oy

T-Bone Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

T-Bone Steak son zamanlarda çok popüler olan steak türü etlerden birisi. T-bone, adını dananın sırt kısmındaki T şeklindeki kemiğinden almaktadır ve bir tarafında kontrfile, diğer tarafında da bonfilekısmı bulunmaktadır. T-bpne steak konusunda ilginin son yıllarda bu kadar artmış olması ise tamamen et kültürleri ve moda ile ilgili bir durum. Örneğin Amerika'da T-bone yıllardan beri bilinen ve talep gören bir et türüdür, ama  bizim bu etin kültürünü öğrenmemiz ancak son 10 yıl içerisinde yaygınlaştı. T-bone daha önce de tüm danaların sırtında vardı ve yeni eklenen bir kemik değil sonuçta, ama o zamanlar böyle bir kültür ve talep olmadığı için kasaplar da bu etlerin bir tarafını kontrfile, diğer tarafını da bonfile olarak kesip satıyorlardı. Kemiğin özel bir pazar durumu yoktu yani, bir müşteriye satmaya çalışsalar muhtemelen kemiğe mi para vereceğiz derdi müşteriler. Ama bugün kaliteli bir steak restoranında dinlendirilmiş ve az-prta pişmiş bir T-bone yemek isterseniz porsiyonuna 150-300 TL arası bir para vermeniz gerek.

Bir porsiyon t-bone steak ortalama 350-450 gram arasında gelmektedir. Alıp da evde pişirmek isterseniz ise steak restoranlarında aldığınız lezzeti alabilmek için şu ekipmanlara ihtiyacınız var.

- Öncelikle marketlerde hazır paketlenmiş olan t-bone'lar maalesef lezzetsiz. Lezzetli bir t-bone yemek istiyorsanız ıslak dinlendirme yapan bir kasaptan bu eti satın almalısınız.

- T-bone pişirebilmenin esprisi bu eti en sulu şekilde pişirebilmekten geçiyor. Bunun için uzun bir tarif hazırlarım ama eti döküm tava kullanarak mühürlemeniz şart, yani bir döküm tavaya ihtiyacınız var. Eti ters mühürlemek isterseniz de bir yazar şöyle içerikler paylaşmış: bkz: Ters Mühürleme ile Nasıl Kalın Et Pişirilir? bkz: Döküm tava hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları

- T-Bone sunumu için etrafı oyuklu ahşap sunum tahtaları var, bu sayede suyu içinde kalmış t-bone'ları kestiğinizde içerindeki sular kanalda kalıyorlar ve dışarı dökülmüyorlar.

- T-Bone yanında en güzel giden şey tane hardaldır. Bunun yanında hafif fümelenmiş ve karamelize olmuş sebzeler de güzel gidebilir.

T-Bone'un daha büyük bonfilelisi ve daha lezzetlisi için bkz: Porterhouse Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

bostonlu

17.10.2020 20:24

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
T-Bone Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.