5.00 / 1 oy

Balın Kaliteli Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

İnternetten bal siparişi verdim, gelen bal aşırı tatlı olunca şüphelendim ve acaba balın maliyetini düşürmek için arıları şekerle mi beslediler diye düşünüyorum. Sipariş verdiğim yer de kendini üretici olarak tanıtıyor ve piyasadaki bal fiyatlarının yaklaşık iki katı ücret ödeyerek doğal ve katkısız bal olarak tanıttığı için balını sipariş etmiştim. Kazım yiyip yemediğimi anlayabilmek için ev tipi bal kalite kontrol yöntemleri nelerdir diye araştırıyorum.

Bir kaynağa göre balın yoğunluğu, kalitesi konusunda bilgi verebilen parametrelerden biriymiş. Örneğin metal olmayan bir kaşık ile tepeleme bal alıp musluk suyunun altına tuttuğunuzda kaşığın tamamen temizlennesi gerekiyormuş. Eğer balın bir kısmı kaşığa yapışıp kalıyor ise bu bal aşırı şekerliymiş ve doğal değilmiş. Benzer kalite kontrol yöntemleri bilenler varsa nasıl uygulanabileceğini ve güvenilirlik düzeylerini yazabilir mi? Bal mı yiyoruz reçel mi yiyoruz bilelim, paramızla rezil olup bir de sağlığımızdan olmayalım durduk yere..

serhat63

01.10.2020 12:33

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Haziran 2022 22:21
    0

    televizyondan kampanyalı olarak aldıysanız fazla beklentiniz olmasın, organik marketlerde satılan ballardan şaşmamaya çalışın ama onlar da ciddi pahalı

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Balın Kaliteli Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.