5.00 / 1 oy

Altruizm Nedir?

Alturizm, kendinden başka insanlara karşı hiçbir menfaat gözetmeksizin faydalı olma tutumunda olmak anlamına gelmektedir. Bu tanım ile bencilliğin zıttı olarak düşünebilir. Altruist kişiler kendi çıkarlarını unutarak sadece başkalarını mutlu etmek için çalışmazlar, başkalarına yardımcı olmak ile kendi menfaatlerini tamamen bağımsız olarak değerlendirirler.

Not: Farklı kaynakçalarda altruizm için diğerkâmlık, altrurizm ya da özgecilik terimleri de kullanılabilmektedir.

Örneğin adres sorduğunuz bir taksi şoförünün parasını alarak sizi oraya götürmeyi teklif etmesi bencillik, size herhangi bir ücret talep etmeden gideceğiniz yere nasıl gidebileceğinizi tarif etmesi ise alturist bir davranıştır ve altruizme örnektir. Sizi bedavaya oraya götürmeyi teklif etmesi ise sizi kendinden daha çok düşünmesi anlamına geldiği için altruizme bir örnek değildir. Kişinin faydalı olma hali kendine bir fayda ya da zarar sağlamamalıdır. Dolayısıyla altruizm için bir vicdani erdemdir diyebiliriz.

Zıt bir davranış şekli için bkz: Nepotizm Nedir?

hasanhusami

26.01.2021 14:03

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Altruizm Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.