5.00 / 1 oy

10.000 TL'ye ne yatırımı yapılabilir?

Elimde boşta 10.000 TL para var ve paranın boşta durması yerine bir işe yaramasını istiyorum. Rakam olarak çok küçük olduğunun farkındayım, hatta son model bir cep telefonu bile almaya kalksam muhtemelen üzerine borçlu çıkarım, ama eldeki imkanlar an itibariyle bu. Aklıma hisse senedi almak ya da altın/döviz almak da geldi ama yine bir yatırım heyecanı ve üretim potansiyeli olması açısından ikna olmadım. Olası senaryolar ise şunlar şimdilik, daha fazla fikir vermek ve benimle benzer durumda olanlara fikir verebilmek için lütfen cevap ekleyin.

1. Arsa alınabilir ama tek tapu bir arsaya yetebilecek bir bütçe değil. Yettiği kadar bir arsa alıp üzerine yıllar içinde peyderpey bir barınak yapılabilir belki ama elektrik ve kuyu suyu gibi sorunlar olması muhtemel.

2. Her sektörde altın yumurtlayan tavuk olarak ifade edilen makineler vardır. Fotokopi makinesi de olabilir, CNC router da olabilir ya da bitcoin üretim bilgisayarı da. Bu seçim başlı başına kitap konusu ve bilmediğim bir sektörü öğrenme fikri çok hoşuma gitse de tüm köşeleri kapılmış sektörlerde bu kadar bir sermaye ile yer bulabilmek zor gibi geliyor. Sürecin devamı hizmet sektörü ve zaman emek karşılığı para kazanmak olur.

3. İnternette start-up fikirlerine yatırımcı arayan çok sayıda genç var. 10 bin TL çok az para gibi gelse de internet üzerinden çalışacak bir start-up için bir süre sunucu maliyetlerini karşılayabilecek ciddi bir bütçe, aklıma yatan bir proje görür ya da üretirsem aklıma yatan en mantıklı yatırım şimdilik bu.

4. Çok yaygın olmayan zamaatlerden birisi konusunda (pahalı kursları olan branşlarda yetişmiş çok az eleman var) bir kurs almayı tercih edebilirim. Yazılım konularında derinlemesine eğitim almak yerine güzel bir fotoğraf makinesi ile fotoğrafçılık kursu da alınabilir.

5. En yaygın olarak yapılan tercih, gıda sektöründe bir franchise alarak ya da almadan hizmet vermek olmuş. Çiğköfteci ya da dönerci açmak isteyenler olabilir ama bana göre değil.

6. Kiralanabilecek bir ürün alarak o sektörde nadir iş alan ve kiralık araç arayan firmalara ürün kiralayabilirim. Bu ürün bir motor da olabilir bir drone da. Drone ve aksiyon kamera gibi bir kombinasyonla özel bir cihaz da tasarlanabilir belki.

aliyener

26.04.2020 20:49

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
10.000 TL'ye ne yatırımı yapılabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.