5.00 / 1 oy

Kısılabilir aydınlatma için gerekli ekipmanlar nelerdir?

Odada tepedeki lamba için kısılabilir bir aydınlatma sistemi taktırmak istedim çünkü akşamları odanın aydınlatmasının güçlü olmasını istiyorum ama lambader de kullandığım için istediğim zaman bu tepe lambasının aydınlık seviyesini azaltabilmek ve hatta geceleri de gece lambası olarak çok kısık seviyede kullanabilmek istedim. Bu süreçte kendi deneyimlerimi paylaşmak ve aynı tertibatı kurdurmak isteyenlere neler yapmaları ve yapmamaları konusunda kısaca kendi deneyimlerimi paylaşmak için bu yazıyı hazırlıyorum.

Kısılabilir bir ışık sistemi için iki şeye ihtiyaç duyacaksınız. Bunlardan birisi ışığı yakmak için kullandığınız düğme yerine dimlenebilir anahtar (dimmable) ya da kısaca dimer (dimmer) olarak geçen yuvarlak çevirmeli ışık açma düğmelerinden almalısınız. Viko marka olanlardan aldım ben kendime ama bütçeniz varsa Schneider marka olanlar da güzel. Dimmer'lar elektrik anahtarı yerine duvara takılıyorlar ve potanyiyometre mantığı ile ışığa gidecek elektrik enerjisini az ile çok arasında elinizle çevirerek belirleyebiliyorsunuz. Potansiyometre ile ilgili bir yazar şöyle bir içerik hazırlamış, bunları bilmenize gerek yok ama merak edenler olursa diye linkini bırakıyorum: Arduino'da potansiyometre ile led'in parlaklığını değiştirmek

İkinci ihtiyacınız ise dimlenebilir bir ampul. Eski tip halojen ampullerden kullanacaksanız tümünde dimlenebilme (kısılabilme) özelliği zaten var. Ama led ampul kullanmak istiyorsanız her led ampulde dim özelliği bulunmoyor. Kısılabilir led amul fiyatları maalesef standart led ampul fiyatlarının yaklaşık 5 katı fiyata satılıyor. Örneğin standart bir phillips led ampul 8 TL'ye satılıyorsa dimlenebilir philips led ampuller 50 TL civarında satılıyor. Ama kısılabilir led ampul kullanmak istiyorsanız bu bütçeyi ödemeniz gerekiyor. Eğer kullandığınız ampulün din özelliği yoksa dimmer en kısıkken ampul kapanacak, biraz olsun çevirince ise tam şiddette yanacak ve tam şiddette çevirinceye kadar da bir cızırtı sesi çıkartacak ve ömrü de kısa sürede sona erecek. Bu yüzden eğer kısılabilir bir aydınlatma istiyorsanız dimli ampul satın almaya dikkat etmeniz gerekiyor.

m.salih

02.10.2020 18:19

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kısılabilir aydınlatma için gerekli ekipmanlar nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.