5.00 / 1 oy

Munchausen by proxy sendromu nedir?

Munchausen by proxy sendromu, dizilere ve filmlere konu olmakla birlikte çok tehlikeli bir hastalıktır. Türkçe vekaleten hastalık olarak da bilinir ve en yaygın örnekleri de yeni çocuk sahibi olan kadınlardır. Dışarıdan bakıldığında hasta olan çocuğunun iyileşmesi için son derece fedakar ve istekli bir anne profili çizmekle birlikte aslında çocuğundaki hastalığın oluşmasındaki sebep kendisidir. Ancak davranışları ile kimsenin aklına böyle bir senaryo gelmediği için tanısı ve teşhisi çok zordur.

Munchausen by proxy sendromu, çocukların ölümüne bile sebep verebilen çok tehlikeli bir psikolojik bozukluktur. Bakımdan sorumlu olan kişinin kötü niyetli olması ve bunu belli etmemesi şeklinde kendini gösterir. Kendini ifade etmesi mümkün olmayan çocukların pediatrik vakalarında tanısı daha da zordur, ancak çocukların kendilerini ifade edebilmeleri mümkün ise hekimler tarafından mutlaka her senaryo dikkate alınmalıdır.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Cunningham Kanunu Nedir?

bkz: Mitomani Nedir?

bkz: Gizli Müşteri Nedir?

bkz: intj nedir ve kişilik özellikleri nelerdir?

bkz: icarlamak nedir ve tarla icarlama kuralları nelerdir?

bkz: Dunbar sayısı nedir ve kaçtır?

buket98

09.07.2021 23:51

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Munchausen by proxy sendromu nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.