5.00 / 1 oy

Gizli Müşteri Nedir?

Şirketlerin kendi mağazalarını, şubelerini, call center'larını denetlemek için kendi bünyelerinde çalışan ya da outsource olarak bu hizmeti veren firmalardan tuttukları ve bu mağazalara müşteri gibi giderek deneyimlerini raporlayan kişilere gizli müşteri denmektedir.

Örneğin büyük mağaza zincirleri birçok şehirde çeşitli lokasyonlarda mağazalar açarlar. Tüm mağazalarına gelen müşterilerin benzer ve iyi seviyede bir deneyim yaşayabilmesi için tüm mağazalarında eşdeğer bir hizmet kalitesi veriliyor olmalıdır. Bu sebeple müşteri olduğunu mağaza çalışanlarının bilmediği kişileri gizli müşteri olarak bu mağazalara gönderirler ve çeşitli durum senaryoları için mağazaların reaksiyonları ölçülür ve raporlanır.

Bir mağazaya gittiğinizde bazen hiç beklemediğiniz bir şekilde ilgili ve güler yüzlü çalışanlar görmenizin sebebi de yaygın olarak gizli müşteri olabileceğiniz düşüncesidir. Aynı mağazaya birkaç kere daha gittikten sonra ve çalışanların sizin gizli müşteri olmadığınızı anlamalarının ardından aynı ilgiyi ve hizmeti göremiyorsanız zaten bilin ki temel sebep budur.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: intj nedir ve kişilik özellikleri nelerdir?

bkz: icarlamak nedir ve tarla icarlama kuralları nelerdir?

bkz: Dunbar sayısı nedir ve kaçtır?

bkz: Folik Asit Nedir ve En Fazla Hangi Gıdalarda Vardır?

bkz: Sedat Peker'in sağ elindeki yuvarlak şey nedir?

bkz: Tex-Mex Nedir ve Tex-Mex Yemekleri Nelerdir?

Erdoğan71

06.07.2021 10:12

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 8 Nisan 2022 02:02
    0

    bu konu çok enteresan, özellikle teknoloji mağazalarında gezerken bir anda gereksiz bir hürmet ve ilgi görmenize sebep olan konu da muhtemelen bu

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gizli Müşteri Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.