5.00 / 1 oy

icarlamak nedir ve tarla icarlama kuralları nelerdir?

İcar kelimesi tek başına kullanıldığında kira anlamına gelmektedir. Ancak tarla icarlamak ya da icara vermek ise bir tarlanın üreticiye bir süreliğine verilmesi ve ortaya çıkan ürünün paylaşılması yoluyla hem üretici (tarlaya ekim yapan kişi) hem de toprak sahibinin kazançlı çıktıkları bir yöntemdir.

İcara verilme işleminde doğrudan bir kira bedeli yoktur, bunun yerine elde edilen kazancın (üretimden elde edilen hasatın satılması yoluyla sağlanan kazanç) bölüşülmesi söz konusudur. Kazancın hangi oranda bölüneceği gibi konular da üretici ile toprak sahibi arasında pazarlık yoluyla karara bağlanır. Kuraklık, verimsizlik ya da afet durumlarında zararın kimden ne oranda tazmin edileceği ise üreticinin mesuliyeti olmakla birlikte yine iki tarafın anlaşmasına bağlıdır.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Tarımsal Malçlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

bkz: Topraksız tarım ile hangi meyve ve sebzeler üretilebilir?

bkz: Balkonda PVC ile topraksız tarım yapılabilir mi?

bkz: 15 Dönüm Araziyi Sürmek İçin Traktör Tavsiyesi

bkz: Açık araziye nasıl kamera güvenlik sistemi kurulur?

bkz: Bahçe için kaliteli mangal tavsiyesi

erolakcay

30.06.2021 20:23

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 8 Kasım 2021 02:03
    1

    tarlayla ekmekti biçmekti ilaçlamaktı sürmekti falan hiç uğraşmadan doğrudan riski de transfer ederek kiralama işidir. riskin bölünmesi karşılıklı anlaşma ile sağlanır ve icarlama fiyatları da bu şekilde pazarlık edilerek belirlenir.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
icarlamak nedir ve tarla icarlama kuralları nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.