5.00 / 1 oy

Parayı faize yatırmak mı ev almak mı daha mantıklı?

Bu sorunun kesin bir doğru yanıtı olmamakla birlikte birikimlerinizi enflasyona karşı koruyabilmek ve mümkünse gelir de elde etmek için tercih edebileceğiniz en geleneksel iki yatırım aracı ev almak ya da parayı vadeli hesapta faize yatırmaktır. Bunların haricindeki yatırım araçlarını başka bir başlığa saklayarak ev almak mı yoksa parayı faize koymak mı daha mantıklı bakalım.

Parayı faize koymak, özellikle faiz oranlarının yüksek olduğu zamanlarda daha yüksek kazanç getirir ve birikimlerinizin likit olmasından ötürü de avantajı vardır. Bu dönemlerde konut kredisi faizleri de arttığı için konut fiyatları düşer, düşmese bile artmaması beklenir. Uzun dönemli olarak sürdürülebilir olmasa da kısa vadeli olarak doğru zamanda daha doğru bir yatırım aracı olabilir.

Birikimlerle ev almak ise yatırım olarak bakıldığında kısa vadede her zaman kazançlı olmasa da geçmiş yılların istatistiklerine bakıldığında uzun dönemde daha yüksek getiriye sahip gibi görünmektedir. Konut fiyatlarının balon olduğu ve düşeceği beklentisi son 10 yıldır devam ediyor ve artık bana göre ortada bir balon olmadığı ve genel emlak fiyat seviyesinin bu şekilde fiyatlandığını öğprenmiş olduk. Kredi faiz oranlarının düştüğü dönemlerde bile ev sahibi olmak çok kolay olmadı, çünkü bu sefer de ev sahipleri ve müteahhitler tarafından ev fiyatları artırıldı. Özetle konut fiyatlarının düşmek yerine genel olarak yükselmekte olduğu görüşünü savunuyorum. Ayrıca satın alınacak evden oturulsa da kiraya verilse de kira tutarınca bir aylık gelir de elde edileceği için konut satın almanın düzenli bir getiri faydası da vardır.

Bugünün şartlarında ortalama olarak banka faizleri ile kira getirileri karşılaştırıldığında aşağı yukarı şu rakamlara ulaşabiliriz:

500.000 TL'nin 1 aylık getirisi: 7.700 TL (net %18.5 faiz oranı için hesaplandı)

500.000 TL'nin 12 aylık birikimli değeri: 600.000 TL (yaklaşık olarak)

Kira gelirleri açısından da durumu inceleyelim.

500.000 TL'lik bir dairenin aylık ortalama kira getirisi: 2.000 TL

500.000 TL'lik bir dairenin yıllık ortalama kira getirisi - vergiler ve amortismanlar: 20.000 TL

Konut fiyatının da artacağı ve kiranın da TÜFE ile birlikte artacağı düşünülürse 1 yılın sonunda faiz getirisi ile konuttan elde edilen kazancın aşağı yukarı başa baş olması beklenir; ancak 2. yıldan sonra konut fiyatlarından elde edilecek kazancın daha yüksek olması beklenir. Bunun bir diğer sebebi de faiz oranları sürekli olarak bugünkü seviyelerdeki gibi yüksek kalmayacaktır, ancak konut fiyatlarının ve kiraların artacağı düşünülürse konut satın almanın uzun vadeli olarak daha kârlı bir yatırım olduğunu düşünüyorum.

Not: bu yazıda amacım bir tartışma başlatmak ve görüşlerimi dile getirmektir. yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte tüketim yerine en kötü yatırım seçeneğinin bile daha fazla getiri sağlayacağı konusunda da herkesin bilinçli olmasını umarım.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Kiralık Evin Sigortasını Ev Sahibi mi Yapar Kiracı mı?

bkz: Sıfır evlerde klozeti ilk kez ev sahibi mi kullanır?

bkz: Excel'de faiz nasıl hesaplanır?

bkz: Binance'te coin'lere faiz almak

bkz: Negatif faiz nasıl mümkün olabilir?

bkz: Dizel araba almak benzinli araba almaktan daha mı mantıklı?

DunkinMunkin2

19.06.2021 16:31

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 20 Eylül 2021 16:07
  6

  dönemine göre değişir, konut fiyatlarının da hareketsiz kaldığı dönemleri gördük ama son 2-3 aylık ev fiyatlarını ve kira gelirlerini dikkate alacak olursak ev alan kişiler ciddi anlamda gelir elde etmiş oldular. 400.000 TL'ye ayda yaklaşık olarak 6.000 TL faiz alan ev sahibi zaten güncel kira tutarları ile 3.000 TL'ye yakın geliri düzenli olarak evden sağlıyor. Bir de konut fiyatlarının üzerine %20 civarında prim yaptığını düşünürsek 400.000 TL'ye ev alan vatandaşın evi zaten neredeyse 500.000 TL oldu.

  Ama tekrar kapanma vb. olur döviz yükselir faizler artar o zaman bilemem, zaten bu sorunun her zaman için geçerli kesin bir yanıtı olsaydı herkes her durumda onu tercih ederdi.

 • 1 Ekim 2021 10:20
  3

  faiz değişkendir, sürdürülebilir bir düzenli gelir sağlamaz. fazin tümünün harcanması durumunda da enfşasyona karşı korumasızdır ve aşınır, zamanla değeri kaybolur. ev ise uzun vadede değeri artan ve kira gibi düzenli ve sürdürülebilir bir gelir imkanı sağlayan bir yatırımdır. sonuç olarak birikimi olan ve uzun vadeli yatırım yapmak isteyen birisi için bence de ev almak daha mantıklı bir yatırımdır.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Parayı faize yatırmak mı ev almak mı daha mantıklı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.