5.00 / 1 oy

Cunningham Kanunu Nedir?

İlk Wiki geliştiricisi olan Ward Cunningham tarafından adı konulan Cunningham Kanunu'na göre internette soracağınız tarafsız ve gerekli bir soruyu yanıtlamaya istekli kimseyi bulamamanız gayet olasıdır. Ama bunun yerine hatalı ya da tartışmalı bir bilgiyi ortaya cevap olarak bırakmanız durumunda insanlar tepki göstermeye çok daha istekli oluyorlar ve yanlışları düzeltmek için sayfalarca cevap yazabiliyorlar.

Özellikle subjektif doğrulardan ya da insanların fanatik olduğu konularda Cunningham Kanunu daha iyi çalışmaktadır. Mesela siyasi ya da futbol takımları gibi konularda ortaya bir taraf belirten bir yazı attığınızda karşı taraftan çok sayıda olumsuz tepki alıyorsunuz. Sonra olumsuz tepkilere de olumsuz tepki niteliğinde sizi destekleyen yazılar geliyor ve ortaya sayfalarca sürecek bir tartışma çıkıveriyor.

Günümüz sosyam medyasında özellikle twitter, youtube video yorumları ve instagram paylaşım yorumlarında Cunningham Kanunu'na çok sayıda örnek görebilirsiniz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Mitomani Nedir?

bkz: Gizli Müşteri Nedir?

bkz: intj nedir ve kişilik özellikleri nelerdir?

bkz: Dunbar sayısı nedir ve kaçtır?

bkz: Tex-Mex Nedir ve Tex-Mex Yemekleri Nelerdir?

bkz: Helikopter ebeveyn nedir?

true private

08.07.2021 15:51

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Cunningham Kanunu Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.