5.00 / 1 oy

Monoteizm Nedir ve Monoteist Kime Denir?

Teizm (bkz: Teizm Nedir ve Teist Kime Denir?) felsefelerinin Politeizm (bkz: Politeizm Nedir ve Politeist Kime Denir?) ve Monoteizm alt başlıklarına bölündüğünden bahsetmiştim. Monoteizm, tek bir tanrının varlığına olan inanç olarak tanımlanır ve tektanrıcılık olarak da çevrilebilir. Tek tanrılı bir dine inanç duyan bir kimse için de monoteist betimlemesi kullanılır.

Tek tanrılı dinler için birçok örnek yazabiliriz:

Monoteist Dinler Nelerdir?

İslam, hristiyanlık, yahudilik dinleri zaten bildiğimiz gibi tektanrılı dinler olması açısından monoteist dinlerdir. İbrahimî dinlerden birisi olarak sayılan Bahailik de yine monoteist bir dindir.

Zerdüştçülük ve Tengricilik gibi dinler de yine tek bir tanrıya inanmalarından dolayı monoteist dinler arasındadır. Bir din olmasa da kısmen deizm de monoteist inançlara örnek olarak verilebilir.

Yakın tarihe ait inançlarda monoteist dinlerle daha fazla karşılaşmaktayız, ancak tarihte geçmişe doğru gittiğimizde monoteist dinler yerine politeist dinlerin daha çoğunlukta olduğunu görürüz. Daha da geçmişe gittiğimizde ise politeist dinlerden de önce totemist dinlerin yaygın olduğunu görebiliriz. Bu dönemlerde insanlar doğa olaylarını anlamlandırmak ve etkilerinden korunabikmek için doğadaki nesnelere ya da hayvanlara tapmaktalardı. Sosyolojinin kurucularından Emile Durkheim ve psikanaliz biliminin kurucusu Sigmund Freud'un da totemizm konusunda incelemek isteyebileceğiniz araştırmaları vardır.

hasanhusami

28.12.2020 00:26

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Monoteizm Nedir ve Monoteist Kime Denir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.