5.00 / 1 oy

Uzun Süre Maske Takmanın Zararları Nelerdir?

Başından söyleyeyim, amacım koronavirüse karşı kendinizi savunmayın ya da maske takmayın demek değil, ben de herkes gibi sürekli olarak kendimi izole ederek covid19 virüsünden korumaya çalışıyorum, ama maske kullanımı konusunda da aklımdaki soru işaretlerini buraya aktarmak istedim.

Birkaç gün önce youtube'da rumen asıllı bir alman nöroloğu olan Margareta Griesz-Brisson'ın maske kullanımı konusundaki yorumlarını izlemiştim, sonra video youtube'dan sakıncalı olabileceği gerekçesi ile kaldırılmış ama twitter'da halen bulmak mümkün. Bir nöroloji uzmanının ağzından uzun süreli maske kullanımının beyne giden oksijen miktarını azalttığı için sakıncalı olduğunu duyduktan sonra kendimi daha da izole etmeye karar verdim, çünkü onunda söylediği gibi sizi korona virüsten tam anlamıyla korumayan bir maskeyi gün boyu yüzünüzde taşımak hem beyninize giden oksijen seviyesinin daha az olmasına, hem de sürekli olarak verdiğiniz karbonsiyoksiti ve ağzınızdan yaydığınız bakterileri geri solumanız anlamına geliyor. Bir de okulların açılması ve bünyesi çok daha savunmasız olan çocukları gün boyu maske takmak zorunda bırakmak bence inanılmaz sakıncalı bir durum.

Evinden çıkmak zorunda olanlar, toplu taşıma araçlarına binmek zorunda olanlar, kalabalık ofis ortamında çalışmak zorunda olanlar ya da işi gereği sürekli olarak başka insanlarla yüzyüze olmak zorunda olanlar muhtemelen bana kızacaklardır ama uzun süre maske takmak koronavirüsten bir nebze koruma sağlıyor olsa da beraberinde farklı olumsuzluklar getiriyor. Ya kaliteli maske kullanıp sık sık değiştirmek ve yarım saatte bir temiz açık havada oksijen takviyesi yapmak gerek, ya da bugün baş ağrısı olarak kendini gösteren ve uzun vadedeki olumsuz etkileri henüz muallak olan nörolojik rahatsızlıklara hazır olmak gerekiyor.

ruhan

12.10.2020 00:04

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 27 Kasım 2021 20:11
  0

  baş ağrısı kesinlikle inanılmaz rahatsız edici bir şey, özellikle araçta uzun yola çıkıyorsam ve gün boyu maske takmam gerektiyse günün yarısından sonra başıma inanılmaz şiddetli bir baş ağrısı saplanıyor ve sonrasında maskeyi çıkartsam bile geçmiyor. bunun sebebi de karbondiyoksit solumak gibi geliyor bana ama emin değilim. ama covid olmak mı baş ağrısı mı derseniz elbette baş ağrısını tercih ederim.

 • 26 Şubat 2022 19:22
  0

  açlık ile birleşince gün boyu süren ve gece de uyutmayan baş ağrısına sebep olabiliyor, ara ara mutlaka oksijen almak için açık havaya kaçmak lazım

 • 30 Mayıs 2022 17:59

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Uzun Süre Maske Takmanın Zararları Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.