5.00 / 1 oy

Kiracı Binanın Deprem Dayanıklılık Raporunu Kimden Talep Edebilir?

Her depremde bize anlatılırken çok güzel sunulan yepyeni yapıların nasıl iskambil ev gibi yıkıldıklarına tanıklık ediyoruz. Yılılan binalar da nedense 50 yıllık yapılar değil de 10-20 yıllık yeni yapılar oluyor ve bunda ciddi bir ihmal olduğunu düşünüyorum. Binlerce lira ödeyerek satın aldığımız ya da kiracı olarak oturduğumuz evlerin depreme karşı dayanıklılıklarını bence sorgulamalıyız, bunun için de bimaların depreme karşı dayanıklılık testlerinin rutin olarak yapılası gerektiğini düşünüyorum.

Sormak istediğim soru ise ben kiracı olarak oturduğum şehirde son yıllarda hiç deprem olmamış olmasına rağmen oturduğum çok katlı apartmanın depreme karşı ne kadar dayanıklı olduğunu merak ediyorum. Örneğin kaç şiddetine kadar olan depremlere dayanacak şekilde inşa edilmiştir ve ilk inşaatından bugüne kadar geçen sürede dayanıklılığımı ne kadar koruyabilmiştir merak ediyorum. Bu merakımı da apartman yönetisininin beyhude güzellemelerinden ziyade resmi bir rapor ile görmek ve ailemi de iç huzuru ile bu apartmanda barındırmaya devam etmek istiyorum. Kiracı sıfatıyla kimden nasıl bir rapor talep etmem gerekir? Örneğin ev sahibinden bu raporu istesem vermek zorunda mıdır ya da apartman yönetimi mi bu raporu bilirkişilerden almak zorundadır? Yoksa aklıma gelen en kötü seneryo olarak kimsenin böyle bir zorunluluğu olmayabilir mi?

ismaillkarat

08.11.2020 13:42

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kiracı Binanın Deprem Dayanıklılık Raporunu Kimden Talep Edebilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.