5.00 / 1 oy

Kullanılmayan Süt İzni Ücreti Alınabilir mi?

İş Kanunu'na göre analık izni şu şekilde:

- Kadın çalışanlar doğumdan önce ve doğumdan sonra sekizer hafta olmak üzere toplam 15 hafta analık izni kullanabiliyorlar. Ancak gebelik süreci sorunsuz geçen kadın çalışanlar, doktor raporu alarak doğumdan önceki 5 haftalık analık iznini doğumdan sonra kullanma hakkına sahip.

- Doğum sonrası analık izni tamamen sona erdiğinde anneye ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, üçüncü ve daha fazla çocuk için de 6 ay süreyle izin verilir. Dolayısıyla kadın çalışanlar, bu dönemde normal çalışma sürelerinin yarısı kadar çalışmış olurlar.

- Kadın çalışanlar bir yaşından küçük çocuklarını emzirebilmeleri için her gün 1.5 saat süt izni kullanabilirler. Bu 1.5 saatlik zaman dilimini günün istediği bir kısmında kullanabilirler.

Kanuna göre işverenler, kadın çalışanların süt izinlerini kullandırmama hakkınsa sahip değiller ve bunun cezası da var. Anneler, süt izinlerini kullandıkları sürelerde izinli sayılırlar ve maaşları da eksiksiz olarak ödenir. Bu konuda işveren tarafından yapılan kesintiler, yasa gereğince %50 olarak zamlı bir şekilde ödenir.

yenikorsan

05.09.2020 12:24

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kullanılmayan Süt İzni Ücreti Alınabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.