5.00 / 1 oy

Mesh ile Wi-Fi Repeater arasındaki farklar nelerdir?

Merhabalar, evin girişine konumlandırmış olduğumuz wi-fi modemin kablosuz internet alanı çok yetersiz kaldığı için evin arka kısmındaki odalarda kablosuz internet hiç çekmiyor ve internete girilemiyor. Bu sebeple evin içerisindeki kablosuz internet ağını tüm eve yaymak için çözümler arıyorum., Bu çözümler de üç seçenek olarak görünüyor: Powerline, wi-fi sinyal genişletici (siignal extender) ve mesh.

Powerline sistemleri, bir alıcı ve bir de verici cihazın elektrik hattı üzerinden interneti taşıması mantığı ile çalışıyorlar. Burada bir örneği tanıtılmış bkz: TP-Link Powerline İle Ethernet Aktarımı Yapmak. Powerline ürünlerinde 2.4 ghz ürünler için seçenekler nispeten makul sayılabilir ama 5 ghz olsun dediğinizde maalesef bütçeler fazla artıyor.

Geriye kalan iki seçenek ise kablosuz ağı sinyal genişletici ya da mesh router ile yaymak.

Sinyal yükseltici ürünler de 2.4 ghz bandından kendilerine ulaşan kablosuz ağları tekrarlayarak çoğaltıyorlar. Fiyat olarak ise ortalama 100 TL gibi fiyatlara ürün seçenekleri bulmak mümkün. Mesh ürünleri de benzer bir mantıkla çalışıyorlar ama fiyatları çok pahalı. Örneğin TP-Link Deco E4 AC1200 3'lü mesh cihaz 1.100 TL'ye satılıyor. Google'ın ürünlerinnin fiyatı ise yaklaşık 2.000 TL. Peki bu kadar fiyat farkının altında yatan şey wi-fi repeater ile mesh teknolojilerinin farkı ise bu farkı bana izah edebilecek olan birileri var mı? Artısı eksisi nedir ve bu fiyat farkını vermeye değer mi?

Not: Bazı sitelerde çok ezber bir hatalı bilgi var. Sanki mesh cihazların tek özelliği aynı isimde kablosuz internet ağları yaymakmış da repeater'lar bundan farklı olarak farklı isimlerde ağlar ürettikleri için her seferinde bağlanılan ağın değiştirilmesi gerekiyormuş gibi. Bunun doğru olmadığını biliyorum çünkü Xiaomi repeater'larda bile aynı isim ile kablosuz ağı uzatma seçeneği var. Mesh ağlarının özelliği bundan farklı bir şey ama tam olarak nedir bunun cevabını arıyorum.

Sitede gözüme çarpan yazılar:

bkz: Wi-Fi Sinyal Yükseltici Tavsiyesi (2020)

bkz: Android İçin Wi-Fi Sinyal Gücü Ölçme Uygulaması Tavsiyesi

bkz: Xiaomi Wifi 2 Sinyal Yükseltici işe yarıyor mu?

bkz: Modemde Mesh Nedir?

Osman Ambarkütük

04.02.2021 20:16

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mesh ile Wi-Fi Repeater arasındaki farklar nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.