5.00 / 1 oy

Kuzu Beyti Sarma Nedir ve Nasıl Pişirilir?

Kuzu beyti sarma, halk arasında lolipop olarak da anılan ve kuzunun sırt kısmından yapılan bir et türüdür. Kuzu beyti sarma, kuzu karski (bkz: Karski eti hangi hayvanın neresinden çıkar?) etinin de çıktığı kısa bel bölgesinden kesilen uzunlamasına etin sarılarak dilimlenmesi ile hazırlanır. Bu etin bir tarafı yağ, diğer tarafı ise yumuşak kırmızı et olduğu için sarıldıkran ve kesildikten sonra beyazlı kırmızılı bir desen oluşur. Bu kesilen etler de kürdanlara ya da şişlere takılarak yuvarlak şekilde şekillendirilirler.

Kuzunun sırt bölgesinde kas olmadığı için danada olduğu gibi yine yağlı, yumuşak, sulu ve lezzetli bir ettir. Ancak yine yer yer sinirler olduğu için kuzu beyti sarma için hazırlanmadan önce etlerdeki sinirler temizlenmelidir. En sonda da sarıldıktan ve aralara çöp şiş eklendikten sonra çöp şişlerin aralarından kesilmelidir. Ayrıca her ne kadar yumuşak bir et olsa da her ette olduğu gibi kuzu beyti sarma sarılacak et de önden marine edilir ve en az bir gün dinlendirilirse daha da yumuşak ve lezzetli olur.

kuzu beyti şiş

Kuzu beyti sarma pişirmenin en lezzetli yolu elbette mangalda pişirmektir. Kömür ateşinde ya da odun ateşinde közün tadının da sinmesi ile birlikte yumuşacık, sulu ve çok lezzetli kuzu beyti sarma pişirebilirsiniz. Ancak biraz kalınca bir et olduğu için pişirme esnasında biraz sabırlı olmanızda fayda var. İçinin de iyice pişmesi için normal ızgara üzerinde 10 dakika, döküm ızgara üzerinde ise 8-9 dakika kadar sürecektir.

şiş kuzu beyti

Tavada kuzu beyti sarma pişirmek için de yine tercihen döküm tavanızı, yoksa da normal tavanızı kızdırdıktan sonar kuzu beyti sarmalarınızı tavanın üzerinde pişirebilirsiniz. Ben baharat olarak tuz, karabiber, kekik ve aromasını vermesi için taze biberiye kullanıyorum. Ek olarak damak tadınıza göre kırmızı toz biber ve kimyon da ekleyebilirsiniz.

Önceki benzer yazılarımdan bazıları için;

bkz: Fırında Kuzu Şiş Nasıl Yapılır?

bkz: Kuzu Şiş Terbiyesi Nasıl Yapılır?

bkz: Kuzu Şiş Kuzunun Neresinden Yapılır?

bkz: Sucuk mangalda nasıl pişirilir?

bkz: Köfte mangalda nasıl pişirilir?

bkz:  Pirzola mangalda nasıl pişirilir?

bostonlu

09.04.2021 18:44

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 16 Ocak 2022 03:07
  3

  kilosu 150-200 TL arasında kasaplardan alınabilen bir ettir, gece gece canı çekenler için iştah kaçırıcı bir not olarak paylaşmış olaym

 • 16 Ocak 2022 00:17
  0

  yağlı etlerin daha lezzetli olması zaten tartışmasız bir konu, bir de yumuşak kuzu eti ve yağı birlikte olunca gerçekten insan yemeden duramıyor

 • 16 Ocak 2022 01:05
  0

  hafiften kalınca bir et olduğu için dilimlemeden tavada pişirmek biraz zor gibi görünüyor. içini pişireyim derken dışını yakmanız olası. mangalı olmayanlar için fırında ızgara olarak pişirmek daha mantıklı gibi sanki. gece gece nereden çıktı şimdi bu soru :)

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kuzu Beyti Sarma Nedir ve Nasıl Pişirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.