5.00 / 1 oy

Köfte marine edilir mi?

Köfte tavada nasıl pişirilir? ve Köfte tavada nasıl pişirilir? yazılarımda lezzetli bir köfteyi nasıl pişirmeniz gerektiği konusunda tecrübelerimi paylaşmaya çalıştım. Ancak lezzetli bir köftenin hazırlanması, kıymanın çekilmesi ile başlar ve ne amaçla hazırladığınıza da bağlı olarak (hamburger köftesi, adana kebap, köfte gibi) hangi hayvanın neresinden hangi oranda kıyma çektirmeniz köftenin lezzetinde doğrudan etkilidir.

Bana ait olmasalar da bu konularda paylaşılmış olan yazıların bağlantılarını ekliyorum.

bkz: Hamburger köftesi hangi etin kıymasından olmalıdır?

bkz: Sucuk hangi etten yapılır?

bkz: Tantuni hangi etten yapılır?

bkz: Adana kebap için zırh kıyması hangi etlerden yapılır?

Konumuz kıyma ya da köfte hazırlanması olmadığı için köftenin marinasyonundan bahsetmek istiyorum. Öncelikle ilk tavsiyem, hazır satılan köftelerden almamanız olur. Eğer yıllardır tanıdığınız kasabınız kasap köftesi satıyorsa tercih edilebilir ama bunun haricindeki paketli köfteleri ya da kasap köfte olduğunu iddia eden köfteleri almamanızı öneririm. Hatta mümkünse kıymanızı bile ya gözünüzün önünde çektirin, ya da evinizde kendiniz çekin. Kıyma konusunda çok oyun olduğunu zaten biliyoruz, hatırlatmak istedim ama bunun da detayları başka başlığın konusu.

bkz: Bebek kıyması nedir ve normal kıymadan farkı nedir?

Köfteyi hazırladıktan sonra bana sorarsanız marine de edemezsiniz, baharatlayamazsınız da. Deneseniz bile sadece köftenin dış yüzeyine uygulayabilmiş olursunuz ve bu dokunuşlar etin lezzetine işlemez. Eğer amacınız, köfteyi lezzetlendirmek ise öncelikle kıymanızı baharatlamalı, dinlendirmeli ve sonrasında köfte yapmalınız. Böylece köftenizin her parçası homojen ve daha lezzetli olmuş olur. Kıymanın baharatlanması ve yoğurulması ise köfteden köfteye farklılık gösterir. Örneğin normal köfte hazırlarken farklı tür etlerin ve baharatın birbirine girmesi için iyice karıştırabilirsiniz. Ancak hamburger köftesi hazırlıyorsanız eti bu kadar karıştırma lüksünüz yoktur, çünkü fazla karıştırılan köfte pişirirken şişer ve bu da hamburger köftesi için istenen bir durum değildir.

bostonlu

06.04.2021 15:11

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Köfte marine edilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.