5.00 / 1 oy

Tavuk Kanat Mangalda Nasıl Pişirilir?

Vakit buldukça et yemekleri konusundaki geçmiş tecrübelerimi paylaşmaya ve daha lezzetli et yemekleri yiyebilmek için neler yapılabileceğini paylaşmaya devam ediyorum. Bugün de mangalda en sevdiğim et yemeklerinden birisi olan tavuk kanat ile ilgili birkaç tüyo vereceğim.

- Tavuk kanat satın aldığımda, benim için ilk yapılası gereken işlem epilasyondur. Çünkü tavukların kanat ve bacak bölgelerinin derilerinin üzerinde istenmeyen tüyler vardır ve bu tüyleri de elle alarak bitirmek çok zamanınızı alır. Bunun yerine bir pürmüz ile tüm tavuk kanatlarının her iki yanını da çevirerek derilerindeki tüylerin temizlenmesi olmazs olmazdır. Kimileri mangalda ateşi görünce zaten yanıp gidiyor dese de ben tiksindiğim için bu işlemi atlamıyorum.

- Tavukların istenmeyen tüylerini yaktıktan sonra ikinci aşama temizliktir. Tüm tavuk kanat etlerini suyun altında özellikle kemiklerin ayrıldıkları yerlerden iyice yıkayarak üzerlerinde kalan kan tabakasını mutlaka temizlerim ve kenara ayırırım.

- Tavuk pişirecekseniz, tavuğun neresi olursa olsun ve ne şekilde pişecek olursa olsun en olmazsa olmaz işlemi her zaman marine etmektir. Sitede tavuk eti marinasyonu konusunda zaten yazılar gördüğüm için mükerrer içerik üretmemek adına link vermeyi tercih ettim (bkz: Mangalda Pişecek Tavuk Kanat Nasıl Marine Edilir? ve bkz: Tüm Tavuk Nasıl Marine Edilir?). Tavuk kanat marinasyonunda ben farklı olarak sumak ekşisi, kimyon, bal, soya sosu ve tütsülenmiş toz biber kullanmayı tercih ediyorum.

- Temizlediğiniz tavuk kanatları marinasyon karışımına ekleyin ve mümkünse en az yarım gün marine edim. Tüm tavukların da eşit şekilde marine edildiğinden emin olun.

- Tavuk kanat zaten çok kolay pişen ve üzerindeki derisi de (bence) yakılmadan güzel piştiğinde çok lezzetli olan bir et türü. Bu yüzden tavuğunuzu ya da üzerindeki sosları yakmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca her mangal pişirmesinde olduğu gibi tavuk kanat pişirirken de yanacak baharatları (kekik, pul biber vb.) en son aşamada koymayı unutmayın. Tuz olarak da ben yine en son aşamada tuzlamayı tercih ediyorum ki olası bir su kaybının önüne geçebileyim.

- Tavuk, bildiğiniz gibi iyi pişmesi gereken et türlerinden birisi. Az pişmiş kırmızı et muhtemelen bir sağlık sorununa yol açmaz ama tavuk söz konusu olduğunda daha temkinli olmak gerekiyor. Bu sebeple tavuğunuzu iyi pişirmeli; ancak yakmamalısınız. Ama zaten ince ve kolay pişen bir et türü olduğu için 4 kısa pişirme ve çevirme ile kararında bir mangalda tavuk kanat hazırlayabilirsiniz. Gereğinden fazla pişen et de suyunu kaybedecektir çünkü.

- Tavukların da altında çok harlı kömür ateşi olduğunda damlamalar durumunda ateş harlayacaktır ve tavuk eti de ateşi görürse hemen kurur ve derisi de yanar. Bu yüzden hafif küllenmiş ateş tercih etmeniz daha yerinde olur.

 

Önceki benzer yazılarımdan bazıları için;

bkz: Sucuk mangalda nasıl pişirilir?

bkz: Köfte mangalda nasıl pişirilir?

bkz: Pirzola mangalda nasıl pişirilir?

bkz: Kuzu Beyti Sarma Nedir ve Nasıl Pişirilir?

bkz: Kuzu Şiş Terbiyesi Nasıl Yapılır?

bkz: Kuzu Şiş Kuzunun Neresinden Yapılır?

bostonlu

20.04.2021 12:38

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 19 Mayıs 2022 20:08
    2

    tavuk pişti mi pişmedi mi diye sürekli merak ederken dışını yakıp içini pişirememe derdiniz varsa pişirme esnasında tavuk kanatlara ikişer hafif derin çizik atın, böylece içleri de daha güzel pişer

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tavuk Kanat Mangalda Nasıl Pişirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.