5.00 / 1 oy

Maillard Reaksiyonu Nedir?

Et çeşitleri ve barbekü kültürü üzerine sitede içerik üreten az sayıda yazardan birisi olarak bugüne kadar atlanılmış olduğunu fark ettiğim bir konuda kısaca bilgi vermek için bu başlığı açıyorum. Hiç düşündünüz mü, neden pişmiş gıdalar çiğ gıdalardan daha lezzetlidir? Ya da farklı pişirme teknikleri neden et ya da karbonhidrat içerikli yemeklerin lezzetinde farklılığa neden olur? Misal bu kadar barbekü yazısı yazıyoruz, neden aynı etleri haşlamıyoruz? Çünkü haşlama et ile ızgara et farklı lezzetlere sahip oluyorlar, işte buna yol açan kimyasal tepkimeden bahsetmek istiyorum bu yazıda: Maillard reaksiyonu.

Etin renginin piştikçe neden koyulaştığı konusunda çalışmalar yaparken 1912 yılında bir makale hazırlayan kimyager Louis Camille Maillard, çalışmaları esnasında ısıya maruz kalan proteinlerin aminoasitlere ve karbonhidratların da şekere indirgendiği bir kimyasal reaksiyona girdiklerini keşfetmiştir ve bu reaksiyona da kendi soyadını vereren Maillard reaksiyonu olarak isimlendirmiştir. Ancak bu reaksiyonu bizim için daha anlamlı kılan unsur ise, bizim lezzetlenme hadisesinin de Maillard reaksiyonu ile gerçekleşiyor olmasıdır.

Maillard reaksiyonuna maruz kalan gıdaların protein değerleri açısından besin değerlerini kaybettikleri gözlemlenmiştir, ama bu reaksiyona doğrudan maruz kalma işlemlerinde ısı ile temas eden etlerin içinde gerçekleşen kimyasal olaylar, bizim damak tadımız açısından daha lezzetli olarak yorumlayabileceğimiz tatların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Not 1: Bu mantığa göre ters mühürleme (bkz: Ters Mühürleme ile Nasıl Kalın Et Pişirilir?) ile pişirilen yemekler Maillard reaksiyonuna daha az maruz kalmaktadır diyebiliriz, önden mühürlediğimiz etlerin çevreleri ise direk olarak proteinlerin aminoasitlere dönüşmesine yol açıyor (ama etin sıvısını içeri hapsettiğimiz için biz eti lezzetlendirmiş oluyoruz).

Not 2: soğan gibi şekerini salarak esmerleşen gıdaların renklerinin koyulaşmasının sebebi Maillard reaksiyonu değil, karamelizasyondur.

Biraz da önceki yazılarımdan bkz vereyim, belki hoşunuza giden bir yazı gözünüze çarpar.

bkz: Picanha (Pikanya) Nedir ve Hangi Hayvanın Neresinden Çıkar?

bkz: Asado Nedir ve Nasıl Yapılır?

bkz: Steak Etler Nasıl Kesilmelidir?

bkz: Steak Etler Döküm Tavada Nasıl Mühürlenir ve Pişirilir?

bkz: Tomahawk Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

bkz: Et Marine Ederken Hangi Yağ Kullanılmalıdır?

bostonlu

04.02.2021 19:03

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 11 Eylül 2021 12:47
    5

    yani ızgara hamburgeri çok lezzetli yapan şey, ateşe denk gelen yüzünün daha fazla olması sebebiyle maillard reaksiyonuna daha fazla giriyor olması mıdır? özellikle kıyma türü yiyeceklerde yüzey alanı olarak ateşe denk gelen kısım büyüdükçe etin lezzeti de arttığı için ben ikna olurum bu teoriye.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Maillard Reaksiyonu Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.