5.00 / 1 oy

Kuzu etinde yağ bezeleri (lenf yumruları) ve zararları

Et almak için kasabıma gittiğimde karkas kıvırcık balıkesir kuzusu parçalamasına denk geldim ve kuzunun neresinden ne çıkar sorularımı sorayım diye biraz orada zaman geçirdim. Kasabım da anlatmayı sever, ne sorduysam detaylıca izah etti sağolsun. Bu sohbet esnasında daha önce hiç bilmediğim ve bilmediğime de inanamadığım çok kritik bir bilgi öğrenmiş oldum. Kuzunun but ve arka kol kısmında yağların çok detaylı ve titizce temizlenmesi gerekirmiş çünkü bu kısımlarda (her kuzuda olurmuş, sağlıklı kuzularda da olması gayet doğalmış) yağ bezeleri olurmuş ve bu yağ bezelerinin (lenf yumrusu da deniyor) kazara yenmesi durumunda düşük yapmaya kadar varan tehlikelere yol açabiliyormuş.

Benim gibi iiyi kötü etten anlayan, kasabı ile yıllardır alışveriş halinde olan birisi bile bu bilgiyi duyduğunda bu kadar panikliyorsa iş cidden önemli demektir. Kentlerde ve kırsallarda binlerce kasap vardır ve acaba hepsi de karkas kuzuyu bölerken yağ bezelerine bu kadar dikkat ediyor mu emin değilim. Daha da kötüsü büyük market zincirlerinin de kendi kasapları karkas etleri bölerek reyonlara diziyorlar. Hatta bir çok et restoranı bile karkas et alarak kendisi parçalıyor. Bu bezelerin temizlenmesine bu kadar titizlikle ne kadar kasap dikkat ediyordur bilemediğim için artık dışarıda bilmediğim yerde yemek yerken ya da sipariş verirken iki kere düşüneceğim. Özellikle kalça ve kol kısımlarının yağlarını da evine alan kişilerin bu bezeleri kontrol ettikten sonra etlerini hazırlamalarını, saklamalarını ve pişirmelerini öneriyorum.

volkanoxfb

07.04.2020 17:32

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kuzu etinde yağ bezeleri (lenf yumruları) ve zararları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.