5.00 / 1 oy

Tomahawk Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Tomahawk Steak bizde kasaplarda pek bulabileceğiniz türden bir et değil, çünkü özel olarak sipariş etmediğiniz sürece bizim kasap kültürümüzde bu şekilde bir kesim tekniği yok. Adının Türkçe çevirisi ise "savaş baltası" :). Savaş baltası olabilecek kadar sunumu görkemli bir et, ama ağır ve büyük olduğu için evinde bu boyutta bir eti pişirebilecek ekipmanı olmayanlar için pek uygun bir et türü olduğunu söyleyemeyeceğim.

Bir süredir dananın sırt kısmından çıkan etler hakkında bir şeyler yazıyorum, Tomahawk Steak de yine dananın sırtında bululan bir et, ancak kemik kısmını daha aşağıdaki kaburgadan alıyor, bir nevi dana pirzola olarak da düşünebiliriz dolayısıyla. Kemiğiyle birlikte her bir Tomahawk Steak yaklaşık olarak 1 ila 1.5 kg arasında gelmektedir. Bizdeki kasap kültüründe ise bu kemikler kesildiği için sadece et kısımları satılmaktadır. Eğer kasabınıza sipariş verirseniz ve Tomahawk Steak'in ne olduğunu da bilecek bir kasabınız varsa, siz de özel bir günde sevgilinize ya da arkadaşınıza sunumu çok efsane olan bu biftekten hazırlayabilirsiniz :)

Hazırlama tekniği olarak her zaman yaptığımız gibi eti dolaptan çıkartıp oda sıcaklığına geldikten sonra bol tuz ve biraz da karabiber ile yoğurun. Eti pişirirken de yine kalın bir et olduğu için (bkz: T-Bone Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar? gibi) içini de pişirebilmek için ters mühürleme (bkz: Ters Mühürleme ile Nasıl Kalın Et Pişirilir?) yapabileceğiniz bir mangal kullanmanız tavsiye edilir. Dilimlemeden bu eti döküm tavada pişirmeye kalkarsanız ya dışını yakarsınız, ya da içini pişiremezsiniz. İdeal pişirme süresi olarak da etin iç kısmı için Az orta ve çok et pişirme dereceleri kaçtır? yazısındaki sıcaklık değerlerini referans alabilirsiniz.

Tomahawk Steak alırken de yine dinlendirilmiş bir et bulabilirseniz yağ dağılımı açısından daha dengeli ve daha lezzetli bir et yiyebilmiş olursunuz.

Edit: Bir yazar arkadaş da vaktiyle sormuş, cevap olarak bu sayfayı paylaşıyorum. bkz: Barbeküde Tomahawk Ribeye pişirmek

bostonlu

22.10.2020 23:56

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tomahawk Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.