5.00 / 1 oy

Somon Füme Mangalda Nasıl Yapılır?

Mangalda somon füme yapmanın esprisi, somonu fümeleyerek pişirmekten geçiyor. Bunun haricinde köz tadının da olumlu bir katkısı oluyor ama somon fümeyi mangalda pişirme zahmetine katlanmak istiyorsanız, fümeleyerek bu emeğinizin karşılığını daha iyi alabilmiş olursunuz. Bu tarifi odun ateşi de ekleyerek fümeleyerek yapmak isterseniz ise etinizi 6 saat kadar salamura etmenizi öneririm. Salamura edilen somon füme içindeki suyu salar ve füme lezzeti daha hissedilir olur. Ek bir not olarak da karadeniz somonu yerine norveç somonu almanızı öneriyorum.

Öncelikle somon füme kılçıksız olarak bilinen bir balık türüdür, bunun asıl sebebi ise balıkçılarda kılçıklarının temizlenmesi ve öyle satılmasıdır. Eğer mangalda somon füme pişirecekseniz, balıkçınızdan dilimlenmemiş bütün halde bir somon füme almanızı öneririm, bu durumda da kılçıklarını kendiniz temizlemelisiniz. Zaten irice ve az sayıda kılçığı olduğu için cımbızla balığın etini koparmadan nazikçe yapabilirsiniz ve çok zamanınızı alacak bir işlem de değil.

Somon, çeşitli sushi çeşitlerinde çiğ olarak bile yenebilen bir balık. Bunun haricinde zaten çok kolay pişen ve bene az pişmişi makbul olan bir balık. Bu sebeple mangalda somon füme yapacaksanız dinlenmiş ateşte indirekt olarak pişirmenizi tavsiye ederim. Eğer et termometresi kullanıyorsanız 55 ile 65 derece arasında istediğiniz pişme derecesine kadar pişirerek somon fümenizi mangalda pişirebilirsiniz.

Somon fümeye baharat olarak fazla yüklenmek yerine balık baharatı olarak satılan baharat çeşitlerini pişirmeden önce üzerine zeytinyağı ile harmanlayarak üzerine sürebilirsiniz. Ek olarak pişirirken de limonlarla birlikte pişirirseniz ete güzel bir aroma katacaktır.

Mangalda balık pişirirken az sefer de olsa çevirmek ve iki tarafının da pişmesini sağlamak gerekir. Ama somon füme pişirmek için etinizin bir tarafındaki deriyi hiç soymamanızı ve alt üst şekilde etinizi hiç çevirmeden pişirmenizi öneriyorum. Çünkü zaten kolay dağılan bir balık ve indirekt pişirmede de zaten deri tarafından gelen ısı ile tüm balık pişiyor. En fazla altına kömür gelmeyecek şekilde sağ sol yerlerini değiştirmek için çevirebilirsiniz, bunu da ızgara ile birlikte kaldırarak yapmanızı öneririm. Izgaradan kaldırmak istediğinizde etiniz muhtemelen dağılacaktır.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Çiğ Somon Yenir mi?

bkz: Balık Mangalda Nasıl Pişirilir?

bkz: Nisan Ayında Hangi Balıklar Yenir ve Balık Tavsiyeleri Nelerdir?

bkz: Fırında balık fanlı mı pişer fansız mı?

bkz: Çocuklar için kılçıksız balık tavsiyeleri

bkz: Balık Nasıl Seçilir ve Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

bostonlu

04.05.2021 19:36

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Somon Füme Mangalda Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.