5.00 / 1 oy

Havyar nerede satılır ve fiyatı nedir?

Yıllardır aklımda olan ama kesin çok pahalıdır diye hiç fiyatına bakmaya bile yeltenmediğim havyarı Carrefour'da nispeten makul bir fiyata görünce ölmeden havyar da yemiş olayım da aklımda kalmasın dedim. Meğer havyar dediğimiz şey genel olarak balık yumurtasına verilen isimmiş ve her havyar da gerçek anlamda havyar değilmiş. Balık yumurtaları arasında doğal olarak büyük farklılıklar olduğu için boyları ve cinsleri de birbirinden ayrılıyor ve paranızla rezil olabiliyorsunuz.

Deniz ürünlerini seven birisi olarak kesin severim ben bunu diye Carrefour'da satılan Dardanel marka havyarlardan üçünü de satın aldım. İnternetten de görebileceğiniz gibi fiyatları da şu şekilde:

Siyah havyar (100 gram): 70 TL

Kırmızı havyar (100 gram): 70 TL

Somon havyarı (115 gram): 90 TL

Havyar nasıl yenir onu da bilemediğim için önce üç havyarın da tadına baktım, açıkçası beklentim sushi'lerin üzerine konan kırmızı balık yumurtaları (tobiko) gibi olmasıydı ama daha tuzlu bir tat ile karşılaştım. Zengin olup da her gün havyar yemeyi isteyecek kadar bir lezzetli olma durumu benim damak tadıma göre yok açıkçası, ama yine brunch masasında oldukça lezzetli oldu. Ben en çok kızarmış ekmeğin üzerine köy tereyağı ile birlikte tüketerek keyif aldım, belki yemeklerin üzerine eklenerek de tüketilebilir.

bkz.: İstanbul'da nereden Tobiko alabilirim?

Filmlerde gördüğümüz lezzetli ve pahalı olan havyarlar ise sadece mersin balığından elde edilen ve ülkemizde yetişmeyen türden havyarlarmış. Açıkçası lezzetleri benziyorsa zengin olsam bile binlerce lira verip de yemek isteyeceğim türden bir lezzet değil. Ama ölmeden havyar da yedik demek isteyenler için meraklarını giderebilecekleri ölçüde satın alınabilir fiyattalar.

dardanel-siyah-havyar

havyar

siyah havyar

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Fırında balık fanlı mı pişer fansız mı?

bkz: Şubat Ayında Hangi Balıklar Yenir ve Balık Tavsiyeleri Nelerdir?

bkz: Ocak Ayında Hangi Balıklar Yenir ve Balık Tavsiyeleri Nelerdir?

bkz: Çocuklar için kılçıksız balık tavsiyeleri

bkz: Balık Nasıl Seçilir ve Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

bkz: Balık Yağı Kapsülü Kullanmak Faydalı mıdır?

 

elanvital

02.04.2021 10:53

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 4 Nisan 2021 22:25
    23

    yazınızdan gaza gelerek ben de dardanel'in siyah havyarından sipariş ettim ve deneyimlerim için şu başlığı açtım: Havyar nasıl yenir?

  • 12 Mayıs 2022 12:27
    0

    kesinlikle overrated bir deniz ürünü, toplaması zor olabilir ama tadı konusunda hiç beklentiniz olmasın

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Havyar nerede satılır ve fiyatı nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.