5.00 / 1 oy

Kedi kumunu kaç günde bir yenilemek gerekir?

Kedi kumu konusu kedi sahibi kişilerin sanırım tam olarak uzlaşamadıkları bir konu, çünkü kimle konuştuysam farklı bir şekilde uygulama yaptuğunı söylüyor. Bazılarına göre kediler içgüdüsel olarak kedi kumundaki kokuya ihtiyaç duyduğu için bu toprağı hiç değiştirmemek gerekir diyorlar ama ben buna katılmayarak diğer grubun savunduğu şekliyle kedi kumunun düzenli olarak değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle idrar zamanla alt katmanda birikerek kumda topaklanmalara yol açıyor ve kedi kumunu kısmen süzerek değiştirmek yerine komple değiştiriyorum ve kum kabını da sabunla yıkayıp yeni kumu öyle koyuyorum. Bence kedi de bu hijyenik ortamdan gayet memnun, ilk dönemleri dışında bir sorun yaşamadık şimdilik (bkz: Kedinin Kakasının Poposunda Kalması Normal mi?).

Kedi kumunu da 10'ar kg olarak satın alıyorum ve her seferde yaklaşık 2-2.5 kg kadar kum ortalama olarak 7-10 gün arası idare ediyor. Kimileri kum azaldıkça üzerine eklemeyi tercih etse de ben dediğim gerekçelerden ötürü tümünü değiştirmeyi daha doğru buluyorum.

Kedi kumu kullanımı ve kumun tamamen/kısmen değişimi konusunda fikir belirtmek isteyen arkadaşlar için bu soruyu açma gereği duydum. Umarım bilgilendirici ve faydalı bir konu olur.

Edit: gece gece gelen bir diğer sorum için bkz: Kedi Tüyleri ile Başa Çıkmak için Çözüm Önerileri

bennu

18.12.2020 00:47

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kedi kumunu kaç günde bir yenilemek gerekir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.