5.00 / 1 oy

Kaz eti mangalda pişer mi?

Hayatımda ilk kez kaz eti pişirmeyi denedim ve deneyimlerimi de paylaşmak için bu başlığı açtım. Öncelikle kaz etini bir arkadaşım getirdi ve etin pişirilmesi konusunda uyardı. İyi ki de uyardı yoksa ben tavuk eti muamelesi yaparak mangalda tüm olarak (belki çevirerek) kaz etini de pişirmeye kalkacaktım, ama deyimde de dedikleri gibi kazın ayağı öyle değilmiş.

Kaz eti gerçekten çok lezzetli bir et, tavuk gelelecek yerden de kazı esirgememek deyiminin de anlam ve önemini de kaz etini yedikten sonra anlıyorsunuz. Ama sert bir et olması ve nerede pişirmek istiyorsanız isteyin, önce düdüklü tencerede bir saat kadar pişirip yumuşatmanız gerekiyor. Etin kendi zaten çok lezzetli olduğu için ben hiçbir baharat eklemeden etin kendi tadını almak istedim, zaten eti yediğiniz zaman doğru bir karar vermiş olduğunuzu anlıyorsunuz.

Kaz etinin tadı ilginç bir şekilde tavuk etinden çok kuzu etine benziyor, yapı olarak da kuzunun sert ve tandır yapınca lezzetli olan incik gibi etlerini düşünebilirsiniz. Bu sebeple nasıl ki incik gibi sert etleri uzun süre pişirmek gerekiyorsa, kaz etini de ister fırında, ister mangalda, ister tavada pişirmek isteyin, önceden mutlaka iyice yumuşatmanız gerektiğini de hesaba katın. Ben bir saat kadar düdüklü tencerede pişirdikten sonra mangalda çevirmek suretiyle pişirdim ve unutulamaz bir lezzet demeyimi yaşadım. Bu açıdan da kaz etinin tadını benim gibi bilmiyor ve et sever olarak ilk fırsatta tadını öğrenmek istiyorsanız artık internetten de tüm kaz eti siparişi verebileceğiniz yerler var, internetten araştırarak ve yorumlarına bakarak ilk fırsatta evinizde bir kaz eti pişirmenizi öneriyorum.

Not 1: Kaz kışın daha lezzetli olurmuş, bu da bu yaştan sonra öğrendiğim yeni bir bilgi oldu, bunun sebebi de kazların kış zamanı daha yağlı olmalarıymış

Not 2: kaz ciğeri apayrı bir lezzet, bunun hakkında da müsait biz zamanda ayrı bir başlık açmayı planlıyorum

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Tavuk Pişirmeden Önce Yıkanır mı?

bkz: Tüm Tavuk Nasıl Marine Edilir?

bkz: Tenekede tavuk nasıl yapılır?

bkz: incik nedir ve nereden çıkar?

bkz: Kuzu Kol Fırında Nasıl Pişirilir?

bkz: Pançeta Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

ozdines

03.04.2021 16:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kaz eti mangalda pişer mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.