5.00 / 1 oy

Tenekede tavuk nasıl yapılır?

Ben bu tekniği hiç bilmezdim, meğerse çok yaygın bir kültürmüş. Çingene tavuğu diyenler de var buna. İnternette mangal ve barbekü ekipmanları bakarken tavuk tenekesi diye görüp de araştırınca keşfettim bu tarifi. Tenekenin de siparişini verdim, gelince deneyerek fotoğraf da paylaşırım. Benim gibi başka meraklılar da denemek isterlerse diye nasıl yapıldığını buraya yazıyorum. İnternette tenekede tavuk diye aratınca bunun için üretilmiş cam kapaklı aparat setini de sipariş verebilirsiniz. Ama usulen bir tenekede yapılırmış bu tarif.

1. Tavuğu sosladıktan sonra bir çubuğa sabitleyin ve altına da yanmayacak ve sıcaktan etkilenmeyecek bir kap bulun. Çubuğu dik vaziyette tabağa sabitleyin ve alt kısmına da sebze ya da pilav koyabilirsiniz ve pişerken yağı akan tavuğun yağı ile lezzetlenmesini sağlayabilirsiniz.

2. Tprak zeminde ya da büyükçe bir barbekünüz varsa orada teneke ile tabağa sabitlediğiniz bu çubuk sisteminin üzerini iyice örtün ve alttan da hava almamasını sağlayın. Sonra da etrafında ateş yakarak dışarıdan içeriye ısıyı alarak hapsedecek şekilde pişirin. Ortalama 45 dakika sonra teneke içinde tavuğunuz ve altına koyduklarınız nar gibi pişmiş olacak.

Endüstriyel olarak hazırlanmış tenekede tavuk pişirme ürünlerinde dışarından hava almayacak şekilde ve zemine hazır bağlı şekilde gelen şiş ile işin çile kısmı bitmiş oluyor. Tavuğu da şişe sabitleyerek kaymasını engellemeniz mümkün oluyor ve üst kısımda cam kapak olduğu için tavuğunuzun ne kadar piştiğini ya da ne durumda olduğunu takip edebilmiş oluyorsunuz. Ürün gelsin de denemeleri de yaparak yine paylaşırım :)

volkanoxfb

01.12.2019 00:01

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 10 Aralık 2021 22:32
    0

    bunu ben de denemek istiyorum ama bahçede toprak üzerinde yapmak lazım, öyle balkonda mangalda falan yapılabilecek gibi durmuyor

  • 14 Mayıs 2022 00:44
    0

    tavuk çevirme kadar lezzetli olmaz muhtemelen ama tavuğun için pişti mi derdi de olmaz kesin iyi pişer, içine patates havuç soğan sarımsak gibi sebzeler de konursa piknikte bile çok güzel pişmiş olur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tenekede tavuk nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.