5.00 / 1 oy

Tavuk Pişirmeden Önce Yıkanır mı?

Marketlerden alarak evimizde pişirip yediğimiz paketlenmiş tavuk kanat ya da tüm tavuk gibi ürünlerin yıkanmadan da doğrudan pişirilerek yenebileceği konusunda internette çok sayıda bilgi var, ama ben yine de birkaç sebepten ötürü hindi ve tavuk etlerini pişirmeden önce yıkamayı tercih ediyorum.

Birincisi tavukların derilerinde ve özellikle kanat bölgelerinde yolunmuş tüylerin bir kısmı duruyor oluyır, bu tüyleri mümkün olduğunca önce yolmaya, sonra da yakmaya gayret ediyorum, çünkü tiksiniyorum. Tüm tavukların da derilerinde yine bu tüylerin temizlenmesi gerekiyor. Fırında da tencerede de pişecek tüm tavuklar için bu benim için olmazsa olmaz ilk aşamadır. Mangalda şişe takılarak ateşin üzerinde pişen etlerin üzerindeki tüyler ateşin etkisiyle zaten yandıkları için bu işleme gerek kalmıyor.

Tavukların hem tüylerinin yanıklarını almak için, hem de but ve kanat bölgelerindeki kemik kırığı bölgelerindeki damarların temizlenmesi için mutlaka tavukları iyice yıkıyorum. Yıkamadan önce olab birçok kan ve damar gibi kırmızılıklar bu yıkama esnasında temizlenebildikleri için bu işleme üşenmiyoryum. Bir paket tavuk kanadı ya da tüm bir tavuğu bile yıkamak çok çok 10 dakika sürüyor sürmüyor zaten.

Kırmızı etlerde de ciğer türü sakatat etler dışında da yine tüm etleri yemeden önce yıkamaya dikkat ediyorum.

Bu arada bu başlık daha önce açılmış mı diye bakarken şöyle faydalı bir yazı gördüm, göz gezdirmenizi tavsiye ediyorum (bkz: Yumurta yıkanmalı mı yıkanmamalı mı?).

seref34

01.11.2020 09:11

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tavuk Pişirmeden Önce Yıkanır mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.