5.00 / 1 oy

Ahşap parke rengi nasıl değiştirilir?

Parkenizin rengini değiştirmek istiyorsanız ve evinizde gerçek ahşap parkeler varsa bu işlem kısmen uygulanabilir (ekipman gerekiyor) ve tecrübe sahibi olmadan da yapılabilir. Ancak evinizdeki parkeler laminat parke ise boyamanız ve rengini değiştirmeniz mümkün değildir. Masif parke ve lamine parke kullanıcıları da aşağıdaki gibi parkelerin rengini değiştirebilirler.

Öncelikle parkenizdeki eski rengi tamamen kazıyabilmek ve çizikler ile oyukları düzleştirmek için komple sistre yapmalısınız. Sistre makinesi satın almak pahalı bir maliyet olduğu için bu aşamada profesyonel firmalardan destek almanızı öneririm.

Ahşaplarınız doğal rengine döndüğünde ve zımparalama işlemleri tamamlandığında ahşap boyası seçerek uygulamaya geçebilirsiniz. Uygulamayı birkaç kat yapmanız ve her seferinde ahşabın doğal damarlı dokusunu görünür tutabilmek için ince katmanlar halinde ve damarların desen yönünde yapmanız gerekir.

Son aşama olarak da ahşaplarınızın parlatılması için cila katmanı eklemeniz gerekir. Cilalama için de istediğiniz kalınlıkta cila için birden çok kere cilalama yapabilirsiniz. Her bir cila, parkelerinizi çizilmeye karşı daha iyi korumak için bir katman ekleyecektir. Ancak cilanın pürüzsüz olması ve parlaması için her bir katmandan sonra zımpara yapmayı unutmayın.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Sistre Nedir ve Ahşap Parkeye Nasıl Uygulanır?

bkz: Parke üzerine ikinci kat parke döşenebilir mi?

bkz: Laminat Parke ile Lamine Parke Arasında Ne Fark Var?

bkz: Parkelerin altındaki tahta kurtlarından kurtulmak

bkz: Parke gıcırdaması nasıl engellenir?

bkz: Tavan boyası nasıl yapılır?

arif

11.08.2021 23:22

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ahşap parke rengi nasıl değiştirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.