5.00 / 1 oy

internetten karkas et satın almak mantıklı mı?

Bugün büyük bir e-ticaret sitesinde karkas kuzu eti satıldığını gördüm, önce bir süre nasıl olabileceğini anlayamadım, sonra da kafamda olası bir sipariş senaryosu canlandırdım ve içinden çıkamadım. Karkas et almak tasarruf etmek açısından mantıklı gibi görünüyor, sonuçta bir kuzunun sadece pirzolasından bir kilo et almak isteseniz 150 TL para veriyorsunuz. 10 kg karkas et almak bu açıdan mantıklı, ama nereden ve nasıl? Kasaptan alsam ya da kurbanda kesilen eti parçalayıp dolaba koysam bir derece ama kargoyla karkas et gönderme işi nasıl olabilir?

Et satın alırken bildiğimiz gibi korunması gereken bir soğuk zincir süreci var. Et, süreç boyunca içerisinde bakteri üremeyeceği bir biçimde uygun sıcaklık ve hijye ortamında saklanmak durumunda. Peki karkas eti kargoya verdiklerinde bu süreç nasıl korunabilir? İçine buz adaptörleri koysalar bile tüm karkas et için homojen bir soğutma sağlaması mümkün değil, bir de kargo şirketlerinin dağıtımlarını keyfe keder yaptıklarını ve kargo şubesinde o etin bir gün fazla bekletildiğini düşününce iş resmen bile bile ladese dönüşüyor.

Edit: bir de eve gelen karkas etin bozuk olduğunu ve iade etmek istediğinizi düşünün. 10-15 kg eti yüklenip kargo şubesine gidiyorsunuz, onlar da almak ve taşımak istemeyecekler haliyle çünkü kokuyor olacak. hadi gönderdiniz diyelim, bir de satıcının iadeyi kabul etmemesi ve kargonun size geri dönmesi durumu var. Nereden bakılırsa bakılsın benim aklıma yatmadı ve nasıl olabileceğini de anlayamadım. Kaçırdığım bir nokta varsa lütfen beni aydınlatın.

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Karski eti hangi hayvanın neresinden çıkar?

bkz: Sucuk hangi etten yapılır?

bkz: Et pişirmeden önce tuzlanırsa su kaybeder mi?

bkz: Tantuni hangi etten yapılır?

bkz: Nebyan Doğal Nedir? Yorumlar ve Şikayetler

bkz: Steak Etler Döküm Tavada Nasıl Mühürlenir ve Pişirilir?

İbrahim.Ceylan

02.04.2021 20:14

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 3 Mart 2022 23:11
    0

    karkas eti asabilecek bir buzluklu odanız muhtemele yoktur, koca eti sığdırabilecek kadar buzluk olması da zor. eşe dosta dağıtmayacaksanız ve hele de ek bir buzluk alacaksanız elektrik parası ile daha pahalıya gelecektir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
internetten karkas et satın almak mantıklı mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.