5.00 / 1 oy

Tantuni hangi etten yapılır?

Tantuni çok enteresan bir yemek, en kötü tantuni denemesi bile çok lezzetli oluyor ama en iyi tantuni denemesi bile Mersin'de yiyeceğiniz bir tantuni kadar lezzetli olamıyor. Evde Çok Başarılı Tantuni Denemesi yazısındaki tarifi ben de çok başarılı buldum, ama tuzlu ekmek olmadığından mıdır yoksa etin cinsinden midir bilemediğim bir fark var halen gerçek tantuni ile evde yaptığım tantunilerin arasında.

Denemelerime severek devam ediyorum, tuzlu ekmeği bulma şansım yok ama en azından et konusunda biraz daha gerçeğine yaklaşmak istiyorum. Mersin'de orijinal tantuni hangi etten yapılıyor bilenler yazabilirler mi?

celile

24.02.2021 16:24

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 24 Şubat 2021 17:40
  26

  tavuk tantuniden bahsetmediğinizi tahmin ediyorum. biftek tantuni olarak geçen tantuni ise dana etinden yapılır ama wok tavada sizin kızartmanızdan farklı olarak aşağıdaki işlemlerden geçer:

  - önceki akşam haşlanır ki müşteri geldiğinde pişirildiğinde hızlı pişsin

  - pamuk yağı kullanılarak pişirilir ki pamuk yağının zararlı olduğı rivayet edilir (bkz: Pamuk yağı zararlı mıdır?)

  - etler incecik kuşbaşı olacak şekilde kesildiği için daha iyi pişerler

  - etlerin sinirleri çok iyi temizlenir, böylece yumuşacık ve lezzetli bir şekilde yersiniz

  - tuz, karabiber ve kırmızı toz biber dışında baharat yoktur orijinal tarifinde

  - bazı yerlerde kuyruk yağı da eklerler daha lezzetli olsun diye ama asıl tarifin malzemelerinde sadece dana eti vardır

 • 28 Kasım 2021 08:00
  2

  kuzu etini ne kadar küçük doğrarsanız ve ne kadar kısık ateşte uzun süre pişirirseniz o kadar yumuşak olur. marine ederseniz zaten daha da yumuşak ve lezzetli bir et elde edersiniz ama marine edecek zamanınız yoksa da kuzu eti tercih etmeniz bu yüzden çok daha mantıklı.

 • 28 Kasım 2021 16:18
  1

  kırmızı eti çok tüketmeyen kişiler için tavuk etinden de çok güzel ev tantunisi yapabileceğinizi söylemiş olayım. tavuk etinin derisini kullanmadan ve but gibi daha lezzetli yerlerini pişirerek evde çok güzel ve lezzetli tavuk tantuni hazırlayabilirsiniz.

 • 9 Aralık 2021 00:35
  0

  tantuni bence de kuzu etinden yapılır, tercihen but ya da kol kısmından çıkan et tam kararında lezzette ve yumuşaklıkta oluyor. yağlılık bakımından da son derece uygun. pişirirken hafif su ve yağ eklemeyi de ihmal etmezseniz ve baharat olarak da biraz beslerseniz tadından yenmez

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tantuni hangi etten yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.