5.00 / 1 oy

Fırında Karpatka fanlı mı pişer fansız mı pişer?

Sitede karpatka tarifi görünce ben de kendi soru cevap listeme bir ekleme yaparak fırında karpatka pişirmek isteyenler için fırın ayarları bilgilerini paylaşarak bir katkı sağlamak istedim.

bkz: Karpatka pastası nedir ve nasıl yapılır?

Karpatka, alt ve üst hamuru fırında pişirilen ve arasında da muhallebi gibi bir kremaya sahip bir Polonya tatlısı. Ben üst hamuru için milföy hamuru kullanmayı tercih ediyorum, bunu da tavsiye olarak eklemiş olayım.

Karpatka tatlısının alt ve üst hamurlarını tek parça olarak fırında pişirip sonra ikiye kesmeyi denemenizi tavsiye etmiyorum, çünkü fırından ilk çıktığında kabarık gibi dursa da kısa bir süre içerisinde sönüyor ve ortadan parçalamadan kesmek mümkün olmuyor. Bu yüzden fırınınızı 165 derecede fansız ayarda önceden ısıtın ve karpatkanın alt ve üst hamurlarını sırayla ayrı ayrı pişirin. Eğer fırınınızda kullanabileceğiniz aynı kelepçeli kek kalıbından iki tane varsa o zaman tek seferde karpatka hamurlarının hem altını hem de üstünü pişirebilirsiniz.

Hamurları fıtına koymadan önce üstünü çok da muntazam şekilde düzlemeye çalışmayın, zaten karpatkanın espirisi de üzerindeki girinti ve çıkıntıları kremanın doldurması. Ama fırınınız simetrik olarak ısı yaymıyorsa 10 dakikada bir fırındaki hamuru çevirerek her yerinin eşit derecede kabarmasını sağlayabilirsiniz. Yoksa bir tarafı aşırı şişip diğer tarafı sönük kalabilir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Fırında Çikolatalı Sufle fanlı mı pişer fansız mı pişer?

bkz: Fırında Lazanya fanlı mı pişer fansız mı pişer?

bkz: Fırında Tart fanlı mı pişer fansız mı pişer?

bkz: Fırında kadayıf tatlısı fanlı mı pişer fansız mı pişer?

bkz: Fırında revani tatlısı fanlı mı pişer fansız mı pişer?

bkz: Fırında tulumba tatlısı fanlı mı pişer fansız mı pişer?

aloavera

20.06.2021 20:11

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fırında Karpatka fanlı mı pişer fansız mı pişer?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.