5.00 / 1 oy

Cheesecake üstü çatladı ne yapabilirim?

Cheesecake'ler birkaç farklı sebepten çatlayabilirler, ama çatladıklarında görsel olarak sunum zarafetlerini kaybettikleri için (bir de cheesecake çatlayınca çok moral bozuyor) kendi deneyimlerimden yola çıkarak cheesecake'ler neden çatlar ve çatlamalarını önlemek için neler yapılabilir kısaca özetlemek istedim.

Cheesecake'lerin (san sebastian cheesecake haricinde) çatlamasının en temel sebebi hatalı fırın kullanımıdır. Fırınınızı cheesecake hazırlarken fanlı modda kullanırsanız ya da fırın sıcaklığı çok fazla olursa cheesecake'iniz de çatlayacaktır.

Cheesecake'lerin çatlaması genellikle fırından çıktıktan sonra olmaktadır, bunun temel sebebi ise cheesecake'in maruz kaldığı ısı değişimidir. Cheesecake'in daha az ısı değişimine maruz kalması için alabileceğiniz en basit ve etkili tedbir de fırından çıkarttığınız cheesecake'i dikkatlice kalıptan keserek kurtarmaktır.

Çatlayan ve ayrılan cheesecake'lerde yapılan diğer hatalar ise cheesecake'i fazla pişirmek, çok yüksek sıcaklıklarda pişirmek ya da malzemeler arasında tutuculuk özelliği olan malzemeleri eksik kullanmaktır.

Tüm bu maddelere dikkat ederek yapacağınız cheesecake'lerde çatlama olmadığını ve fırınınızın karakterine göre pişirme sıcaklıkları ile sürelerine de zamanla daha iyi alıştığınızda daha da uzmanlaşacağınızı kendiniz de görebilirsiniz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Fırında cheesecake fanlı mı pişer fansız mı pişer?

bkz: Fırında baklava fanlı mı pişer fansız mı pişer?

bkz: Fırında sütlaç fanlı mı fansız mı pişirilir?

bkz: Fırında kek fanlı mı fansız mı pişirilir?

bkz: San Sebastian Cheesecake Tarifi (denenmiş)

bkz: San Sebastian Cheesecake Yumurta Kokusu Nasıl Giderilir?

aloavera

12.05.2021 14:05

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Cheesecake üstü çatladı ne yapabilirim?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.