5.00 / 1 oy

ilk programlama dili hangisidir ve ne zaman yazılmıştır?

Dün paylaştığım Hangi programlama dili kaç yılında çıkmıştır? yazısından sonra ilk programlama dilinin hangisi olduğu ve ne zaman geliştirildiği konusunda da bir paylaşım yapmak istedim. Her ne kadar ilk programlama dili, assembly language olsa da (assembly language olmasa programlama dilleri kodlanamazdı) ilerleyen zamanlarda yüksek seviye programlama dilleri geliştirilmeye başlandı ve programlama dillerinin kullanımları ticari olarak yaygınlaştı. 

Not: assembly language düşük seviye bir programlama dilidir ve kodlanması ile öğrenmesi çok zordur

İlk programlama dili Fortran olarak bilinse de aslında Fortran ilk ticari programlama dilidir diyebiliriz. Fortran 1956-1957 yıllarında geliştirişmiş ve piyasaya sürülmüştür. Ancak Fortran'dan çok daha önce de geliştirilmiş olan yüksek seviye programlama dilleri mevcuttur. Dönemin bilgisayarlarının çok daha az işlemci gücüne sahip olduklarını ve bu bilgisayarları bırakın bireylerin evlerine almayı; sadece bazı ülkelerin sayılı adet bilgisayarı haberleşme, şifreleme ve şifre kırma gibi amaçlarla kullandığı bir dönemden bahsedildiği anlaşılmalıdır. O zaman bilgisayar olarak isimlendirilen cihazlar, oda büyüklüğünde cihazlardı ve işlem yapabilme özellikleri de çok kısıtlıydı.

İlk yüksek seviye programlama dili, bir Alman mühendis olan Konrad Zuse tarafından 1942 ile 1945 yılları arasında geliştirilen Plankalkül programlama dilidir.

1950'lerde John Mauchly tarafında geliştirilen Short Code ile ilk kez matematiksel ifadelerin anlaşılabilir yapıda yazılabildiği bir programlama dili geliştirmek mümkün olmuştur.

Yine Fortran öncesinde geliştirilen  Autocode programlama dili, ilk derlenerek çalışan programlama dili olma özelliğine sahiptir.

Fortran ise IBM tarafından 1954 yılında ticari amaçlarla geliştirilmeye başlanmış ve 1957 yılında dağıtıma sunulmuştur.

Editör editi: sitedeki benzer yazılar için:

bkz: Palindromik sayı Nedir?

bkz: Deniz anası kendi kendine üreyebilir mi?

bkz: Matematikte Mükemmel Sayı Nedir?

bkz: Telefonun SAR Değeri Ne Anlama Gelir?

bkz: Folik Asit ve Folat arasındaki fark nedir?

bkz: Anemnez raporu nedir?

koroglu

13.03.2021 17:58

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
ilk programlama dili hangisidir ve ne zaman yazılmıştır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.