5.00 / 1 oy

Katalepsi Nedir?

Katalepsi, kişinin kaslarının kontrolünü ve hislerini tamamen kaybetmesine yol açan bir hastalıktır. Kişinin vücudu sertleşir, vücut fonksiyonları durma noktasına gelecek kadar yavaşlar ve solunum da dışarıdan fark edilemeyecek kadar yavaşlar, öyle ki katalepsi nöbeti geçiren insanların öldü sanıldıkları çok olmuştur. Katalleğsi hastalığının sebepleri ise temel olarak psikolojik olarak ifade edilmektedir ancak parkinson ve epilepsi nöbetleri de katalepsiye sebep olabilmektedir.

Katalepsi, insanlık tarihindeki en üzücü hastalıklardan birisidir ve henüz fark edilmedikleri zamanda insanların katalepsi nöbetleri geçirirken canlı canlı gömüldükleri de bilinmektedir. Nasıl olur derseniz Lost dizisinde canlı canlı gömülen Nikki and Paulo karakterlerini hatırlayabilirsiniz.

Katalepsinin geçme süresi değişken olmakla birlikte günler, haftalar ya da aylar sürebilir. Eskiden olduğu gibi katalepsi nöbetlerine artık tıbben müdahale edilebilmekte ve tedavi edilebilmektedir.

Örümceklerin de kendilerini daha büyük ve güçlü böceklere karşı korumak için ölü taklidi yaptıkları bilinmektedir, bu korunma tekniğine de benzer şekilde katalepsi adı verilmektedir.

esprit

18.07.2020 07:30

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Katalepsi Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.