5.00 / 1 oy

IKEA Trones bahçede ve balkonda kullanılabilir mi?

Duvara sabitlenen açılır kapanır ayakkabılık tavsiyesi soruma gelen yanıttan sonra IKEA Trones siparişi verdim ve tamamen plastik ve oldukça da şık bir tasarıma sahip bir ayakkabılık görünce beklentilerimi de aşmış oldu. Bizde bilinen bir ürün değilmiş ama yurt dışında insanlar evlerinin çok yerine depolama amacı ile sıra sıra IKEA Trones'lar kurmuşlar ve dekoratif olarak süsleyebilmek için de kimisi üzerine ahşap raf koymuş, kimisi ise üzerini süslemiş. Çok hafif ve kurması pratik bir depolama ünitesi olduğu için bu anlamda ihtiyacı olan herkesin mutlaka incelemesini tavsiye ettiğim bir ürün oldu.

Bu soruda da IKEA Trones'u açık havada kullanıp kullanamayacağım konusunda hem sesli düşünmek, hem de görüş belirtmek isteyen arkadaşlara soru sormak istiyorum. Öncelikle belirtmem gerekiyor ki ürünün açık havada kullanılabilmek gibi bir iddiası kesinlikle yok. İç mekanda kullanılması amacıyla tasarlanmış ve internetteki tüm kurulum ve kullanımları da iç mekan için yapılmış. Ama benim amacım güneş ve yağmur alan bir noktada IKEA Trones'u balkona kurmak olduğu için bu uygulamanın ne derece mümkün olup olmadığını düşünüyorum.

Ürünün plastik olması iyi, mdf ve sunta gibi malzemeler bildiğimiz gibi neme ve güneşe hiç dayanıklı olmuyorlar. Ahşap da çok bakım ve vernik vb. istiyor. Ama kullanılan plastiğin hava ısınmalarına ve soğumalarına nasıl reaksiyon vereceğini şimdilik kestiremiyorum. Ürünün kapağı kapalıyken çok az bir açıklık kalıyor üst kısmında, bir de tepe kısmına bir şeyler (anahtar, dekor vb.) konabilmesi amacıyla hafif çukur yapılmış ki bu da açık havada kullanılması durumunda içine su birikmesi anlamına geliyor. Ben çözüm olarak üstüne yapışkanlı folyo (d-c fix gibi) yapıştıracağım osb gibi bir malzemeden raf koymayı planlıyorum. Böylece hem üstte su birikmesini engellemeyi, hem de açılır rafa gelecek su miktarını azaltmayı planlıyorum.

Kurulumdan sonra gelişmeler konusunda yine bilgi veririm, fikir vermek isteyen arkadaşlar için de bu soruyu buraya eklemiş olayım.

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Çam ağacından bahçe mobilyasını yağmurdan nasıl koruyabilirim?

bkz: Balkondaki derz boşluklarını nasıl tamir edebilirim?

bkz: Ufo tipi ısıtıcılar balkonda ve açık havada kullanılabilir mi?

bkz: Derin dondurucuyu balkona koysam olur mu?

bkz: Balkon İçin Açılır Tente Tavsiyesi (2020)

cakmakderya

03.04.2021 11:40

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
IKEA Trones bahçede ve balkonda kullanılabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.