5.00 / 1 oy

Helikopter ebeveyn nedir?

Helikopter ebeveyn, çocukları için aşırı koruyucu olan ve sürekli olarak başlarına gelebilecek her türlü zorluktan onları korumaya çalışan ebeveynleri ifade etmek için kullanılan sıfattır. Sürekli olarak helikopter gibi çocuklarını gözlemlemeleri ve her türlü tehlikeden onları korumaya çalışmalarından gelen pedagojik bir ifadedir.

Helikopter ebeveyn olmak, çocukların sorunlarını (sorun olmasa bile kendilerince öyle düşünülen her türlü işlerini) kendi görevleri sayan anne ve babalar anlamına gelir. Örneğin çocukların ödevlerini yapan, odalarını toplayan, evde kalan kitaplarını okula yetiştiren, çantalarını hazırlayan, ne giyeceğini seçen ve ayakkabılarını bağlayan ebeveynlerdir. Çocukları, hayatlarının merkezindedir ve her türlü dışsal faktörü tehlike olarak agılarlar. Tatillerini, evlerinin konumunu ve arabalarının modelini bile çocuklarının konforuna göre dizayn ederler. Kaygı seviyeleri her zaman üst seviyededir ve çocuklarının gelecekleri konusunda özellikle sürekli kaygı duyarlar. Çocuklarını her türlü kursa göndererek daha donanımlı olarak yetiştireceklerini düşündükleri için her türlü aktiviteye, atölyeye ve faaliyete mutlaka katmaya çalışırlar. Korumacılık had safhadadır ve çocukları öğretmenlerine karşı bile haksız olduğu durumlarda bile korumak isterler.

Helikopter ebeveyn olmanın çocukların kendi gelişimini ve problem çözme yetilerinin gelişimini engellediği yadsınamaz bir gerçektir. Ancak helikopter ebeveynler için çocukları asla büyümezler ve çocukları da kaç yaşına gelirlerse gelsinler her tümsekte hemen annelerini ve babalarını arama ihtiyacı hissederler. Çocuklar da hangi yaşa gelirlerse gelsinler hayatlarının kontrolü her zaman ebeveynlerinin elinde olduğu için her kararlarında onaylanmak zorunda hissederler ve karar alma yetileri de gelişmemiş olur.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Çocukların bütün dişleri süt dişi midir?

bkz: Ebeveynler için akıllı telefon kontrol ve takip uygulaması tavsiyesi

bkz: Playstation'da ailecek oynanabilecek oyun tavsiyeleri (2021)

bkz: Prizler için çocuk koruma ürünü tavsiyesi

bkz: Amazon Prime Video Çocuklar için Film Tavsiyeleri

bkz: Storytel'de çocuk masalları nasıl bulunur?

doğanateş

14.06.2021 16:11

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 5 Mayıs 2022 23:39
    0

    çocukların ebeveynleri parmağında oynattıkları bir dönemde prens ve prensesler kendilerinden bile daha prens ve prenses çocuklar yetiştirmeye kalkıyorlar. bir sonraki kuşağın özellikleri konusunda fikir bile üretemiyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Helikopter ebeveyn nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.