5.00 / 1 oy

Taksicilere Puanlama Sistemi Ne Zaman Gelecek?

Dün gördüğüm bir haberle çok mutlu oldum ve erkenden de uygulamaya girmesini umuyorum. Uber'in en güzel özelliklerinden birisi, bindiğiniz taksiye puan vermeniz ve dolayısıyla her bir taksicinin de puanını görebilmekti. Bunun etkisi ile taksiciler de daha güzel hizmet veriyorlardı ve bir müşteriyi bıraktıktan sonra nasıl olsa bir daha görmeyeceğim umarsızlığı ile davranışlar sergilemiyorlardı. Habere göre İstanbul'da taksicilere puan verme özelliği olan bir uygulama geliştirilecekmiş ve İstanbul'daki tüm ticari taksiler de bu uygulamanın içerisinde yer almak durumunda olacaklarmış. Yani artık şoför değişim saati gibi bahanelerle yolcu almamak ya da ters davranışlarda bulunmak gibi istenmeyen davranışların da önüne geçilmiş olacak. Bunun tersi olarak taksicilerin de insanların bilgilerini görebilmesi fikri iyi olabilir mi diye düşündüm ama bunun iyi de kötü de sonuçları olabilir. Mesela kendine kötü puan veren bir yolcuyu sonradan taksicinin bulabilmesi hoş olmayan haberlere yol açabilir. Ama öte yandan da taksilere binen herkesin bilgileri kayıt altına alınırsa taksi gasplarının önüne geçilebilir. Her türlü çok faydalı bir uygulama olacağını düşünüyorum ama ne zaman uygulamaya gireceği ile ilgili bir bilgi göremedim, taksici puanlama sisteminin etkinleştirileceği tarih ile ilgili bir bilgi gören olursa buraya cevap yazsın lütfen.

auzuntac

06.08.2020 13:23

Bu soru 6 kez yanıtlandı.

 • 25 Ocak 2022 14:21
  2

  uygulamalar tüm şehirlerde aktif olarak kullanılır olmadan bu sistem mümkün değil, bitaksi'den getir desteği ile birlikte çok ümitliydim ama onlar da sarı taksiler ile birlikte çalışmak zorunda oldukları için bu eşiği aşamadılar. uber dünyda çok güzel çözdü bu problemi halbuki

 • 24 Ağustos 2022 10:11
  2

  uber bile sarı araçlarla hizmet vermek durumunda kaldı, bir ara taksiciler hobi olarak uber şoförü dövüyorlardı o dönemi de unutmamak lazım. bu taksicilere "sana puanım 3" gibi bir cümle kurduğunuzda koltuğun altındaki haydarla tanışmanız da çok olası, bu yüzden çok da heves etmeyin :)

 • 24 Ağustos 2022 12:15
  2

  her taksici bir değil ama taksicinin ahlaksızı da gerçekten sorun oluyor her şehirde. turisti gezdirmek onlar için çok olağan bir durum mesela, kavgası bitmez para üstü bozuk yok der arabada sigara içer olmaması gereken çok şeyle karşılaşılabiliyor maalesef. ama puanlama sistemini getirebilecek bir otorite olmadığı gibi taksici lobisi zaten buna izin vermez bence

 • 24 Ağustos 2022 13:11
  1

  arkadaş herkesin bir lobisi var da bizim hiç böyle şeylerimiz olmadı, taksiciden çok taksi müşterisi olmasına rağmen taksi müşterileri lobisi neden yok birisi bana açıklasın :)

 • 4 Mayıs 2022 15:24
  0

  bence fazla iyimser bir durum bu, arabada maske takmasını rica ettiğim için beni arabasından indiren bir taksici bile gördüm hayatımda. sigara yasağına bile uymayan ve müşterileri azarlama hakkını kendinde gören insanları puanlasak kaç yazar?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Taksicilere Puanlama Sistemi Ne Zaman Gelecek?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.