5.00 / 1 oy

Balık Nasıl Seçilir ve Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle aylık olarak hazırlamaya başladığım yazılar için

bkz: Kasım Ayında Hangi Balıklar Yenir ve Balık Tavsiyeleri Nelerdir?

bkz: Aralık Ayında Hangi Balıklar Yenir ve Balık Tavsiyeleri Nelerdir?

Balıkçıdan balık alırken şu olsun diye istediği balığı gösteren, ama gösterdiği balığın da sadece boyutuna göre seçen kişiler görüyorum. Ben de tezgahtan balık seçerken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir ve taze balık nasıl anlaşılır konulu bir yazı hazırlamak istedim. Süpermarketlerde ya da balık hallerinde dizilmiş balıkları incelerken seçeceğiniz balık türünü bilin ya da bilmeyin, mutlaka aşağıdaki maddeleri kontrol ederek alacağınız balığı bu şekilde seçmeye özen gösterin.

- Balığın tazeliği konusunda ilk ipucu, pullarının parlaklığı ve dış rengidir, dolayısıyla solgun renkli balıklardan uzak durmalısınız. Taze balıkların dış renkleri canlı ve parlak olur, ki zaten balıkçıların da sürekli olarak balıkların üzerine su atmalarının sebebi de budur.

- Balığa dokunabiliyoesanız solungaçlarını hafifçe kaldırarak altındaki rengi kontrol edin. Taze balıklarda solungaçların altı kırmızı olur, eğer kırmızının regni açıksa balık da taze demektir. Balık tezgahta bekledikçe bu renk de koyulaşır da bordoya yakın bir renk alır ki bu renk koyu ise yine balık bayat demektir ve o balığı tercih etmemelisiniz. Balıkçılar bu yüzden taze balıkların solungaçlarını açarlar ya da dışarı doğru bükerler ki gelen müşteri eliyle kaldırmakla uğraşmasın ve kırmızının tonundan balığın taze olduğunu anlayabilsinler.

- Balıkların gözleri dışarı doğru hafif çıkık ve beyaz renkli olmalıdır. Gözlerde koyulaşma başladı ise yine balığın bayat olduğunu gösterir. Balığın gözlerindeki kanlanma ise bayatlık göstergesi değildir.

- Balığı baş aşağı tuttuğunuzda balığın kuyruğu bükülmeden dik duruyorsa bu yine taze balıklara özgü bir özelliktir. Balıklar bayatladıkça kuyruklar (balığın arka bölümü) aşağı doğru eğilir.

- Balığa parmağınızla hafifçe bastırdığınızda bastırdığınız yer göçük kalmıyor ve geri düzeliyorsa, bu yine balığın taze olduğunu gösterir. Balık bayatladıkça parmağın göçüklüğü balıkta çökük olarak kalır

koray2222

04.12.2020 20:41

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Balık Nasıl Seçilir ve Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.