5.00 / 1 oy

Fırında balık fanlı mı pişer fansız mı?

Fırında tatlıların fanlı mı fansız mı yapılmaları gerektiği konusunda güzel yazılar görünce ben de kendi bilgim ve deneyimlerim çerçevesinde yazılar eklemeye başlamıştım. Ama çok fazla fırında tatlı yazısı yazınca artık tuzlulara ve hatta et yemeklerine geçmenin zamanının geldiğini düşündüm.

bkz: Fırında poğaça fanlı mı pişer fansız mı?

bkz: Fırında sütlaç fanlı mı fansız mı pişirilir?

bkz: Fırında börek fanlı mı pişer fansız mı?

bkz: Fırında kek fanlı mı fansız mı pişirilir?

Fırında yapılan balığı hangi ayarlarda yapacağımızı konuşmadan önce fırında hangi balığı pişirdiğimizi ve nasıl pişmesini istediğimize karar vermeliyiz. bence fırında pişen bir balık, dış derisi çıtır çıtır ve içindeki et de hem pişmiş hem de suyunu kaybetmemiş olmalı. Fırınlardaki fanlar, içerideki sıcaklığı dağıtarak her noktaya eşit olarak ulaşmasını sağlarlar ve bu da içindeki pişen yemekleri kurutucu bir etki yapar. Fırında fan kullanımı tatlılarda istemediğimiz kuruluğa neden olurken balık gibi et yemeklerinde ise dışının çıtırlığını veren etkiyi fırın fanı sayesinde yakalarız.

Fırında pişireceğiniz balığın eğer siz de dışının çıtır çıtır, içinin ise güzel pişmiş ve suyunu kaybetmemiş olmasını istiyorsanız 180 derece gibi bir sıcaklıkta fırınınızı fanlı modda kullanabilirsiniz. Özellikle fırında levrek, çipura, kalkan balığı, uskumru, palamut, sardalya, barbun, somon, alabalık, dil balığı gibi daha etli ve büyükçe balıklar pişiriyorsanız bence fırının bu şekilde kullanımı (önden ısıtılması şartı ile) daha uygundur. Hansi gibi küçük balıkları gibi küçük balıkları pişirecekseniz de yine istediğimiz lezzet çıtır çıtır hamsiler pişirebilmek için benzer ayarlarda olabilir.

bkz: Fırında Yumurtalı Karadeniz Pidesi Tarifi (Fotoğraflı)

bkz: Hamburger Ekmeği Evde Nasıl Yapılır? Fırında Hamburger Ekmeği Tarifi

 

aloavera

14.03.2021 16:19

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fırında balık fanlı mı pişer fansız mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.