5.00 / 1 oy

Günde kaç fincan kahve içilmeli?

Kahve tüketimi uzun zamanlardan günümüze hala tartışılmaya devam eden konular arasında gelmektedir. Özellikle kahve çeşidinin artması, tüketim yollarının değişmesi de kahvenin ve kahve tüketiminin azalma eğilimine girmeden artması anlamına gelmektedir. 

Gün içerisinde bünyeden bünyeye değişiklik göstermekle birlikte, yaş ve cinsiyete göre de değişebilen kahve tükeyim miktarı bir yerde günlük tüketilecek kafein miktarı olarak da belirlenmelidir. Hatta kafein miktarı olarak belirlenirse daha anlamlı olacaktır çünkü içilen gazlı içeceklerde ve bazı yiyeceklerde de kafein bulunmakta, bu miktarlar göz önüne alınmadığında fazla kafeinin vücuda yarardan çok zarar verdiği görülmektedir. 

Yapılan araştırmalarda yetişkinlerin günde 3 ya da 4 fincan kahve tüketmesi durumunda kahvenin yani kafeinin faydalı etkilerinden yararlanma imkanları daha fazladır. Fincan olarak miktar ayarlaması yapamayanlar için ya da fincanların boyutlarının değişiklik gösterdiğini düşünerek gün içerisinde tüketilmesi önerilen en fazla kafein miktarının 400 miligram olması önerilmektedir. Eğer gün içerinde sıklıkla kahve ya da kafein tüketiyorsanız yani kafeini tolere etme eşiğiniz yüksekse ya da fiziksel ve genetik yapınıza bağlı olarak kafein tüketim miktarınız değişiklik gösterebilir. Burada sizin kendinizi gözlemlemeniz ön plana çıkmaktadır. 

Kahve tüketimi ile ilgili daha fazla bilgi ve öneri için önerdiğim yazılar:

Filtre Kahve İle Birlikte Güzel Giden Yiyecekler

Aromalı Türk Kahvesi Tavsiyesi

Bol Köpüklü Türk kahvesi Nasıl Yapılır?

Közde Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir? 

Türk Kahvesi'nin Yanında Neden Su İkram Edilir?

Mehmet Efendi Filtre Kahve Kullananlar ve Yorumları

Türk kahvesinin yanına likör tavsiyesi

En Çok Kahve Tüketen 10 Meslek

psychokiller

01.01.2021 23:50

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Günde kaç fincan kahve içilmeli?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.