5.00 / 1 oy

Fümelenecek Balık Nasıl Salamura Edilir?

Dün mangalda somon füme tarifimi paylaşırken, fümelenecek balıkların önceden salamura olması durumunda füme tadını daha iyi tutacaklarından bahsetmiştim. Ama o tarifte salamura etme işlemini paylaşmadığım için ayrı bir başlık altında mangalda fümeleyerek pişirmek istediğiniz balıkları nasıl öncesinde salamura edebileceğinizden bahsedeceğim.

Not: Bu yazıda balıkları tuzda pişirme anlamındaki salamura işleminden değil, tütsülenecek balıkların füme tadını daha iyi tutabilmeleri için içlerindeki sudan nasıl arındırılabileceklerinden bahsedeceğim.

Fümelenecek balıkları salamura etmek için de yine tuzdan yararlanılır. Zaten tuzun etlerdeki suyun salınması konusundaki etkisini, kırmızı etlerin marine edilirken tuz kullanılmamasından da biliyoruz. Bu sefer amacımız, balık etinin içindeki suyun tamamen salınması olduğu için tuz kullanacağız, ki bu da zaten salamura işlemi oluyor.

Balık etini salamura ederken bir yandan da balık etine (kırmızı eti marine ederken sosladığımız ve baharatladığımız gibi) lezzet katmak için yine baharatlardan yararlanabiliriz. Bu konuda piyasada hazır olarak satılan balık baharatlarından kullanırsanız zaten çoğunun içeriği aşağı yukarı aynı. Ek olarak tuzla birlikte biraz şeker (esmer şeker olursa daha iyi olur) de ekleyebilirsiniz.

Balığınızın deri kısmı olmayan et yüzeyine tuz, şeker ve öğütülmüş baharat karışımını yoğun olarak uygulayarak buzdolabında yarım gün kadar beklettiğinizde (hava almayacak ve balığı içine alabilecek bir kap kullanın), balığın suyunu saldığını ve et yüzetinin üzerini sert bir katmanın kapladığını fark edeceksiniz. Artık balığınızı yıkayıp kuruttuktan sonra mangalda istediğiniz gibi fümeleyebilirsiniz.

 

Editör editi: benzer içerikli bazı diğer başlıklar için;

bkz: Somon Füme Mangalda Nasıl Yapılır?

bkz: Balık Mangalda Nasıl Pişirilir?

bkz: Nisan Ayında Hangi Balıklar Yenir ve Balık Tavsiyeleri Nelerdir?

bkz: Çocuklar için kılçıksız balık tavsiyeleri

bkz: Balık Nasıl Seçilir ve Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

bkz: En lezzetli balık hangisi?

bostonlu

05.05.2021 09:07

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 2 Temmuz 2022 09:40
    0

    fümelemeyecekseniz bence salamura yapmaya hiç gerek yok zaten

  • 9 Ocak 2022 11:39
    0

    balığın içindeki tüm suyu atmak fümelenmeyecek balıklar için de mantıklı mıdır peki yoksa sadece fümelenecek balıklar mı salamura yapılır?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fümelenecek Balık Nasıl Salamura Edilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.