5.00 / 1 oy

Bol Köpüklü Türk kahvesi Nasıl Yapılır?

Kahve makinelerinde yapılan kahvelere zaten pek müdahale etme şansı bulunmadığı ve bol köpüklü Türk kahvesi yapmak için en doğru yer cezve olduğu için cezvede yapılan kahveyş en köpüklü şekilde servis edebilmek için yapılması gerekenleri yazmaya çalışacağım.

- Köpüklü de olsa köpüksüz de olsa, lezzetli bir kahve yapabilmek için öncelikle kahvenin yakılmaması gereklidir. Kahvenin yanmaması için de kahve aşırı fazla pişirilmemelidir.

- Şekerli ise şeker ile birlikte, şekersiz ise de sadece kahveyi cezveye koyuyoruz ve kahve fincanları ile tam ölçüsü kadar su ilave ederek cezvenin içindekileri henüz ateşe koymadan karıştırıyoruz.

- Cezveyi ocaktaki ateşe koyuyoruz ve kısık ile orta arası bir ateş yoğunluğunda ilk 15-20 saniye karıştırmaya devam ediyoruz. Ocaktaki ateş de yavaştan hissedilmeye başlayacağı için elimizi, kolumuzu ya da kıyafetimizi bu karıştırma eylemi esnasında yakmamaya özen gösteriyoruz.

- Kahve pişerken en köpüklü anını yakalayarak ateşin altını kapatıyoruz ve hızlı bir hareket ile kahveyi cezveye boşaltıyoruz. Eğer tek cezvede kahve yapacaksak güzel haber çünkü köpük ilk cezveye daha torpilli olarak gideceği için ikinci cezveye daha az köpük kalmış olacaktır. Bu aşamada eğer daha fazla kahve köpüğü istiyorsak, cezvenin içinde azıcık kahve bırakarak tekrar ateşe koyabilir ve bunun da köpürmesini bekleyebiliriz, köpürünce de bu dip köpüğünü içi kahve dolu fincanlara servis edebiliriz. Kimileri de ilk kahve köpüğünü kaşıkla alıp fincanlara servis etmeyi ve sonra cezvedeki kahveyi tekrar pişirmeyi tercih etse de bu iki yönden dolayı olmuyor. Birincisi aşağı köpük, yukarı kahve geldiği için köpükler sönüyor. İkincisi de çok miktardaki kahveyi tekrar köpürtmek için yakmak anlamına geliyor ve köpüklü ama yanık ve lezzetsiz kahve hazırlanmış olunuyor.

Eğer kahve köpürtmek için sizin de kendi sırlarınız varsa buyrun siz de yazın tartışalım :)

seray89

28.10.2019 13:21

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bol Köpüklü Türk kahvesi Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.