5.00 / 1 oy

Fırında baklava fanlı mı pişer fansız mı pişer?

Baklavayı ev şartlarında pişirmek için fırın kullanabiliriz. Şerbetini ve hamurunu hazırlayarak kendi yaptığınız ev baklavalarını kendi fırınımızda hazırlayabilmek için fırınımızın fan ve sıcaklık ayarlarını doğru olarak belirlemeliyiz, yoksa onca emek boşa gider ve baklavalar da kurur.

Fırında baklava pişirecekseniz ilk dikkat etmeniz gereken unsur, pişecek olan baklavaları önceden ısıtılmış bir fırına koymaktır. Yani baklavalarınızı fırına hiç koymadan önce fırınınızı önden çalıştırın ve baklavar doğrudan sıcak bir fırına girsinler.

Fırında baklava pişirmek için tercih etmeniz gereken fırın sıcaklığı ise 160-170 derece arasında olmalı ve fansız ayarda pişirilmelidir. Fanlı olarak pişen baklavalar kurudukları için fırınınızı fanı kapalı olarak kullanmanızı öneriyorum.

Fırında baklavaların pişme süresi ise hazırladığınız baklavaların hamur yoğunluğuna bağlıdır. Eğer az hamur ile hazırladıysanız bu süre 1 saatin altında olabilir ancak çok hamurlu baklavalar için bu süre daha uzun olacaktır.

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Fırında balık fanlı mı pişer fansız mı?

bkz: Fırında poğaça fanlı mı pişer fansız mı?

bkz: Fırında sütlaç fanlı mı fansız mı pişirilir?

bkz: Fırında kek fanlı mı fansız mı pişirilir?

bkz: Fırında börek fanlı mı pişer fansız mı?

bkz: Kuzu Kol Fırında Nasıl Pişirilir?

aloavera

08.04.2021 22:38

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 12 Nisan 2022 19:34
    3

    fırında baklava yapan insanları gördükçe kendi beceriksizliğim ve isteksizliğim konusunda biraz daha ikna oluyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fırında baklava fanlı mı pişer fansız mı pişer?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.