5.00 / 1 oy

Fırında kek fanlı mı fansız mı pişirilir?

mervetekin nick'li yazarın Sade Kek Nasıl Yapılır? Mükemmel Sade Kek Tarifi ve Mükemmel Kek Yapabilmek İçin Tavsiyeler yazılarından sonra ilk kez evde kek yapmaya bir cesaret geldi ve tarif ile tüyoları adım adım uyguladım. Ama fırına koyarken fırını hangi modda çalıştırmam gerektiğini bilmediğim için denizi geçip derede boğulmuş oldum. Tarifte de fırının kaç derecede olması gerektiği, önden ısıtılıp ısıtılmayacağı ve fanlı mı fansız mı olacağı da yazılmadığı için ilk kek denememde keki fanlı modda 200 derecede 45 dakika pişirdim. Sonuç olarak dışı yandı, içi ise kurudu. Dolayısıyla kendi hatamdan ders alarak bundan sonraki denememde kek için ideal fırın pişirme süresini ve modunu da yakalamış oldum.

İkinci denememde keki yine sade olarak yapmak üzere hamurunu hazırladım ve fırın için aşağıdaki pişirme ayarlarını kullandım.

- Fırın sıcaklığı: 180 derece (fansız)

- Fırını önden ısıttım

Sonuç olarak 45 dakikada kekim çok güzel bir şekil aldı, dışıda tam istediğim gibi pişti. İçini kesip baktığımda da kekin içinin de inanılmaz güzel bir kıvamda olduğunu gördüm ve ideal kek pişirme süreleri ve fırın ayarları olarak bu bilgileri paylaşmak istedim. Bu ayarlar belki fırından fırına fark edebilir ama 5 dakika az ya da fazla pişirerek siz de evinizde mükemmel bir kek hazırlayabilirsiniz.

aloavera

17.11.2020 09:11

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fırında kek fanlı mı fansız mı pişirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.