5.00 / 1 oy

Dızlamak Ne Demek?

Yakın zamanda sosyal medyada görmeye başladığım dızlamak teriminin anlamını yazmak için bu başlığı açmak istedim. Dızlamak, aslında yeni bir terim değil. Eskiden argo terimler sözlüğü gibi hafif mizahi kitaplar basılırdı ve o kitaplarda da dızlamak diye geçerdi.

Dızlamak sözcüğü, hafif argo bir terim ama ilk kez duyan birisi için elbette bilinmedikten sonra bir argo tarafı da yok. Hele bir de şimdiki gibi moda olduktan sonra artık iyice yaygınlaşır muhtemelen. Dızlamak sözcüğünün anlamı aslında çalmaktır. Çalma eylemi ise birkaç şekilde ifade edilebilir. Örneğin kalabalık meydanlarda vurkaç yapan, elini cebe hemen sokup cüzdan çalıp kaçan kişilere dızdızcı ve bu yaptıkları çalma türüne de dızdızcılık denir.

Gündelik olarak kullandığımız şaka yollu çarpmak, yürütmek ve hacılamak gibi terimler de dızlamak olarak ifade edilebilir. Bugün karşımıza çıktığı yer ise (en azından benim karşıma çıktığı yerler) instagram'da sosyal medya hesaplarına paylaşılan videolarda bir şeylerini çaldıran insanların düştükleri durumlar oluyor. Dızlamak deyince sempatik ya da komik geliyor olabilir kulağımıza ama tümü hırsızlık olduğu için bence hafife alınabilecek bir tarafı da yok.

Siteden ilginizi çekebilecek bazı benzer başlıklar:

bkz: Wabi-Sabi ne demek?

bkz: MHRS ne demek?

bkz: Tahlil sonuçlarında yazan "sonuç gizlenmiştir" ne demek?

bkz: Re'sen ne demek?

bkz: Namaste ne demek?

bkz: Müptezel Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

bkz: Metafor Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

bkz: Tekamül Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

yilmazumut

11.02.2021 17:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dızlamak Ne Demek?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.