5.00 / 1 oy

Şampanya Nasıl Patlatılır?

Bir kutlamanız var ve kalabalık içinde ya da kız/erkek arkadaşınıza özel olarak hafif gösteriş de katarak şampanya açmak istiyorsunuz, şampanyayı da kuru kuru açmak yerine patlatarak açmak istiyorsunuz. Doğru yerdesiniz, tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları sırayla uygulamak ve mantarı fırlatırken kimsenin kaşını gözünü morartmamaya dikkat etmek.

Başından uyarayım, şampanyayı patlattığınızda içindeki köpükleri de gidecek ve şampanyanın lezzeti de gidecektir. Bu yüzden ağız tadıyla içmek için satın aldığınız pahalı bir şampanyayı bence patlatmayın, kapağını patlatacağınız bir şampanyanın tadından da fazla beklentiye girmeyin.

Şimdi gelelim adım adım şampanyayı nasıl patlatarak açabileceğinize.

1. Şampanyanın kapağının etrafındaki fileyi ve ambalajı çıkartın.

2. Şişenin ağız kısmında kafes benzeri tellerle tutturulan bir mantar göreceksiniz. Teller varken o mantar yerinden çıkamayacağı için telleri iyice gevşetin, ama tamamen de çıkartmayın. Baş barmağınız da sürekli olarak mantarın üzerinde sabit kalsın ki kazara mantarı çıkartmayın.

3. Şimdi güçlü olan elinizle şişeyi sıkıca tutarken güçsüz olan elinizin baş parmağı ile de mantarın üzerine bastırın ve şişeyi sallamaya başlayın. Parmağınızla zaten mantarın çıkmaya çalıştığını hissedeceksiniz. Eğer mantar gelmiyorsa mantarı değil, mantarı tutarken şişeyi hafifçe çevirerek mantarı gevşetebilirsiniz. Mantar çıkabileceği noktaya geldiğinde köpüğün basıncı ile uçacaktır ve köpükler de etrafa saçılacaktır.

Şimdiden her neyi kutluyorsanız tebrik ediyorum ve afiyet olsun diyorum :)

 

kobra

18.10.2020 02:28

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 22 Eylül 2021 00:03
    1

    şampanya patlatmak denince de her seferinde aklıma salak ile avanak filmindeki papağan sahnesi geliyor. uygulamada şampanyanın mantarını o kadar uzağa şiddetli bir şekilde fırlatabilmeniz çok zor ama siz yine de nereye doğru şampanya patlattığınıza dikkat edin :)

  • 26 Haziran 2022 00:51
    0

    eğer şampanyayı bir kutlamada patlatmak için değil de içmek için alıyorsanız patlatmanızı hiç tavsiye etmem çünkü bütün tadını bozuyor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Şampanya Nasıl Patlatılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.