5.00 / 1 oy

Patlak ya da Bozuk Ampul Nasıl Anlaşılır?

Eski ampuller yanınca ya kararma olurdu, ya da sallayınca içlerinde bir şeyler tıkır tıkır oynardı. Şimdi artık evlerimizde sadece tasarruflu ya da led ampuller kullanır olduk ve bu ampullerin huyu suyu da eski geleneksel ampuller gibi değil. Sallayınca çalışıyor olmasına rağmen içinden sesler gelen ampuller de var evde mesela, eski bilgilere kalsak direk çöpe atmıştım ama cayır cayır çalışıyor. Bir de bozulmasına rağmen ne en ufak bir yanık lekesi, ne de sallayarak ya da koklayarak belli edecek bir ipucu vermeyen türden ampuller var. Evde eski ampulleri yanlışlıkla yeni ampullerin arasına koyuyorsanız hangisi çalışıyor hangisi çalışmıyor test edebilmek için tümünü teker teker duya takıp bakmak gerekiyor.

Eğer benim çözümümden daha kolay bir ampul sağlamlık yöntemi bilen varsa yine yazsın, ben de kendimce basit olarak nitelendirdiğim ampul kontrol sistemini anlatayım. İnternetten ya da bir hırdavatçıdan/elektrikçiden 10 TL'ye fişe takılır duy satın alıyorsunuz. Böylece her bir ampulün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için merdiven çıkıp avizeye ya da tavana takmakla uğraşmamış oluyorsunuz. Yine de güvenlik için ampulünüzü duya takmadan önce duyu prizden çekin ve kendi güvenlik önlemlerinizi alın, şebeke voltajı hiç şakaya gelmez.

Bir de ek uyarı ekleyeyim konuyu açmışken, eğer bir odada bir ampul kırılırsa ya da patlarsa hemen odayı terk edin çünkü çoğu ampul, içinde civa buharı bulundurur ve civa da insan sağlığı için son derece zararlı bir madde. Dolayısıyla bozulan ampulleri de çöpe atmak yerine geri dönüşüme kazandırmak daha sağlıklı.

doğanateş

26.11.2020 13:46

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Patlak ya da Bozuk Ampul Nasıl Anlaşılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.