5.00 / 1 oy

Notebook batarya şarjı %255 gösteriyor patlama riski olabilir mi?

Öncelikle kullandığım notebook'un yaklaşık 5-6 yıllık bir laptop olduğunu söylemem gerek, yeni bir bilgisayar değil yani ve içindeki batarya da ta bilgisayarı ilk aldığım zaman içinde gelen batarya. Bataryanın ömrü zaten birkaç yıldır sona ermişti ama bilgisayarın içinde olduğu için bataryayı çıkartamadığımdan öyle içinde duruyordu. En ufak bir elektrik kesintisinde tamamen kapanıyordu yani, 1 saniye bile bilgisayarı açık tutma gücü kalmamıştı. Ama şarj olmuyor ya da %0 şarj doluluk oranı gösterdiği için windows'un da bu durumun farkında olduğunu ve bataryayı şarj etmeye çalışmadığını düşünüyordum, dolayısıyla da olası bir tehlike olabileceği aklıma hiç gelmemişti.

Dün bilgisayar başında çalışırken sağ alt kısımdaki şatj miktarına gözüm ilişti ve batarya doluluk oranının %255 olduğunu görünce hemen bilgisayarı kapattım, kapatmadan önce de bir ekran görüntüsü aldım inanmayanlar olursa diye.

yüzde 255 şarj

Bilgisayar dünden beri kapalı duruyor, sokağa çıkma yasağı doolayısıyla bugün ve yarın bilgisayarı tamire götürme şansım da yok. Acaba bilgisayarı bu şekilde açıp kullansam patlama ya da yanma gibi bir riski olabilir mi? Ya da en garantisi pazartesiye kadar hiç açmamak mı?

alaza_20

19.12.2020 16:10

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 3 Ekim 2021 13:21
    1

    bir süre daha kullanmaya devam ettim ama bir sorun olmadı, o hafta da zaten eski bataryayı yeni bir batarya ile değiştirttim. gerçi yeni batarya da pek kaliteli bir ürün değil muhtemelen, 15 dakika gittikten sonra bir anda bilgisayar kapanıyor. notebook üreticilerinin orijinal batarya üretmemesi bence yeni bilgisayar satabilmek için bir taktik, çünkü bataryam ilk günkü gibi olsa yıllarca kullanmaya devam ederdim ben bilgisayarımı.

  • 3 Ekim 2021 11:33
    0

    soruya cevap ya da güncelleme gelmemiş merak ettim, ne yaptınız ve herhangi bir sorun yaşadınız mu bilgisayarla ya da bataryayla ilgili? keşke hiç soru sormakla falan zaman harcamadan hemen bataryayı çıkartsaydınız ve kullanmaya devam etmeseydiniz. yenisini takmasanız bile en azından bu batarya ile çalışmak ya da bunu yanında taşımak problem olabilir.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Notebook batarya şarjı %255 gösteriyor patlama riski olabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.