5.00 / 1 oy

Elektrik kablo bağlantısında N ve L harfleri ne anlama gelir?

Bugün kullanmakta olduğumuz standart elektrik tesisatlarında (ev tipi elektrik tesisatlarında) 3 adet kablo bulunmaktadır (faz, nötr ve toprak). Yeni evlerde ise elektriksel yükleri dağıtmak için sanayi tipi dediğimiz 3 fazlı elektrik sistemleri kullanılabliyor (bkz: Yeni Evlerde 3 Faz Elektrik Olması Ne İşe Yarıyor?). Ancak özellikle duy bağlantısı gibi aydınlatma elektrik tesisatlarında toprak hattı olmadığı için 2 adet kablo kullanılmaktadır ve bu kablolar da faz ve nötr'dür.

Duy gibi bir bağlantı yaparken iki adet kablo bağlamanız gerekir. Aşağıdaki görsel italyan tip duy bağlantısıdır ve diğer duylarda da olduğu gibi nötr ve faz olmak üzere iki adet kablo bağlantı noktası vardır ve tahmin edilebileceği gibi bu hatlardan birisi faz, diğeri ise nötr kablodur.

L: Faz (3 fazlı sistemlerde L1, L2, L3 olarak geçer)

N: Nötr

Faz kabloları kırmızı ya da kahverengi renklerde olabilirler. Nötr hat ise lacivert ve mavi renklerde olurlar. Dolayısıyla bu tip bir bağlantıda L'ye faz kablosunu (kırmızı ya da kahverengi), N'ye ise nötr kabloyu (lacivert ya da mavi) takmalısınız ve kabloların birbirleriyle temas etmemelerine dikkat etmelisiniz.

Geken kablolardan hangisinin N'ye hangisinin L'ye takılacağını karıştırırsanız diye bkz: Kahverengi ve Mavi Elektrik Kablolarında Hangisi Artı ve Eksidir?

duy n l harfleri

Toptak hattın da olduğu elektrik kabloları ve renkleri için bkz: Elektrik Faz Nötr Toprak Kablo Renkleri Nelerdir?

Y.Tin

01.12.2020 19:44

Bu soru 5 kez yanıtlandı.

 • 11 Haziran 2022 09:17
  1

  duvardan gelen elektrik kabloları ile denemeler yapmamanızı ve illa yapacaksanız da mutlaka önce evdeki genel elektrik şebekesi şalterini kapatmanızı öneririm, hiç şakası olmayan bir hobi olabilir. ama parça parça aldığınız ev elektroniği hobileri için faydalı bir yazı, kablonun ucuna priz takmak elektriğe bağlayıncaya kadar güvenli bir eylem sonuçta

 • 10 Kasım 2021 05:54
  0

  benim merak ettiğim ve denemeye cesaret edemediğim konu da şudur, eğer amaç faz ile nötr hatlar arasında bir döngü oluşturmak ise bu kabloları ters taktığımızda da elektriğin yine gelmesi ve döngü tamam olduğu sürece yanmaya devam etmesi gerekmez mi?

 • 10 Kasım 2021 07:50
  0

  maalesef dediğiniz durumda döngüyü bir nevi tersten kurduğunuz için elektrik aksamı zarar görecek ve muhtemelen de tamamen bozulacaktır. döngüyü artı ile eksi doğru yerden akacak şekilde kurmanız gerekiyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Elektrik kablo bağlantısında N ve L harfleri ne anlama gelir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.