5.00 / 1 oy

Elektrik Faz Nötr Toprak Kablo Renkleri Nelerdir?

Evde kablo kanalı çekerek bir elektrik prizine gelen elektriği uzatmak ve yeni bir duvar prizi eklemek istiyorum. Duvarın üzerinden kanalla kablo çekeceğim için suvarda kırma boyama işlemleri ile uğraşmayacağım. Ama mevcut elektrik kablosunun içindeki kabloların aynı şekilde uzaması gerek. Neyse ki elektrik kablolarının hangisinin ne olduğunu anlayabilmek için her kablo türünün farklı bir rengi var. Konut tipi tek fazlı sistemlerde bu kablo renkleri:

Faz: Kahverengi (Eski inşaatlarda siyah renk kablolar da faz olarak kullanılıyormuş ama artıkyeni standartlara göre sadece kahverengi kablolar kullanılıyor)

Nötr: Mavi

Toprak: Sarı ve yeşil

Bu renkler standart olarak kabul edikmekte ve tüm elektrikçiler tarafından da dikkatle uygulanması önerilmektedir çünkü bir elektrikçinin çektiği bir kabloyu yıllar sonra başka bir elektrikçinin değiştirmesi gerekebilir. Nötr toprak yerine faz kablosu üzerinde işlem yapmak ise ölümlü kazalara sebebiyet verebileceği için kablo renkleri çok önemlidir.

Çekeceğim kabloda bu renkleri dikkate alarak eski kablo renkleri ile yenilerini birleştireceğim ama evdeki elektrik hatlarını çeken elektrikçi umarım tüm kabloları doğrı renkte seçmiştir. Bunu anlayabilmek ve emin olmak için ne yapabileceğimi henüz bilmiyorum, hayırlısı :)

 

Y.Tin

12.09.2020 17:10

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Elektrik Faz Nötr Toprak Kablo Renkleri Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.